Pracodawca jest zobowiązany prowadzić teczki akt osobowych dla każdego pracownika. W aktach tych powinny znajdować się również dokumenty dotyczące bhp, w tym:
Dyrektor prowadzi dokumentację bhp pracowników szkoły
Pracodawca zakłada i prowadzi oddzielne dla każdego pracownika akta osobowe. Ma również obowiązek prowadzić dokumentację bhp dla pracowników szkoły, ale prawo nie nakłada na niego obowiązku prowadzenia osobnej teczki dla tych druków.
-
pisemne potwierdzenie zapoznania się przez pracownika z przepisami bhp,
-
zaświadczenie lekarskie o przeprowadzeniu profilaktycznych badań lekarskich,
-
zaświadczenia o ukończeniu wymaganego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
-
opis zagrożeń na poszczególnych stanowiskach prac,
-
protokół powypadkowy,
-
karta wypadku w drodze do pracy i z pracy,
-
instrukcje bhp.
Pracodawca nie ma obowiązku zakładania i prowadzenia odrębnej teczki bhp. Niektóre wydawnictwa oferują teczki specjalisty bhp, w których znajdują się wzory różnych dokumentów związanych z bhp. Nie ma jednak prawnego obowiązku prowadzenie takiej teczki.
Ponadto pracodawca jest zobowiązany przekazywać pracownikom informacje o:
-
zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników,
-
działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń, o których mowa w pkt 1,
-
pracownikach wyznaczonych do:
-
wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
-
ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1502),
-
rozporządzenie ministra z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.).
Zobacz także:
