Branża medyczna, w opozycji do branży farmaceutycznej, zastanawia się, czy nowe regulacje nie zaburzą ciągłości funkcjonowania przychodni, a apteki będą w stanie podołać nowym wyzwaniom. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia nowe przepisy nie obciążą nadmiernie aptek i nie utrudnią funkcjonowania placówek medycznych.
Od 21 maja 2022 roku nowe zasady zakupu leków
Wchodzące w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych budzi wiele wątpliwości związanych z obrotem lekami. W hurtowniach zaopatrywać się bowiem będą wyłącznie szpitale lub ambulatoria, które mają aptekę szpitalną lub dział farmacji szpitalnej. A przychodnie? Nie zamówią już leków bezpośrednio z hurtowni, lecz z apteki.
Zakup leków przez placówkę medyczną bez działu farmacji lub apteki szpitalnej
W hurtowniach farmaceutycznych w dowolnym zakresie będą mogły zaopatrywać się w leki wyłącznie podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne lub ambulatoryjne świadczenia zdrowotne mające aptekę szpitalną lub dział farmacji szpitalnej.
Jak uzasadnia resort zdrowia, posiadanie apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej w takim podmiocie zapewnia dostateczny nadzór nad całością stosowanych produktów leczniczych (m.in. związane z koniecznością raportowania danych do ZSMPOL).
W rozporządzeniu ograniczono listę leków, które placówki lecznicze bez działu farmacji lub apteki szpitalnej (w tym przychodnie) będą mogły kupować w hurtowniach farmaceutycznych. W praktyce będą one mogły nabyć jedynie szczepionki, produkty lecznicze wchodzące w skład zestawów przeciwwstrząsowych oraz produkty lecznicze z wykazu określonego przez resort zdrowia, a stosowane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym. Pozostałe potrzebne produkty lecznicze będą musiały kupować w aptekach.
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, zmieni się całkowicie dotychczasowa organizacja zakupów. Zamówienia na potrzebne preparaty będą musiały być realizowane za pośrednictwem aptek, które nie przewożą produktów pod wskazany adres. Istnieje obawa, że nowa regulacja wprowadzi duże utrudnienia w działaniu przychodni, a brak dostępności wielu pozycji zaburzy płynne funkcjonowanie placówki.
W praktyce podmiot samodzielnie będzie musiał zajmować się kwestiami logistycznymi związanymi z zaopatrywaniem się w odpowiednie produkty lecznicze. Będzie to szczególnie trudne w funkcjonowaniu placówek na terenie małych miejscowości.
Dostawy leków - wpływ zmian na funkcjonowanie placówek
Od 21 maja 2022 r. placówka we własnym zakresie będzie musiała zorganizować dostawy leków. To może spowodować utrudnienia w bieżącym funkcjonowaniu placówek i kontroli dostępności najpotrzebniejszych preparatów.
Bardzo ważne jest podkreślenie, że przez nowe regulacje placówki medyczne (zwłaszcza przychodnie) nie będą mogły zamawiać bezpośrednio od hurtowni. Tym samym nie będą mogły korzystać z ofert specjalnych.
Brak bezpośredniego dostępu do leków szczególnie ważnych w przypadku stosowania w terapii np. ośrodkowego układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego, leków przeciwpadaczkowych czy leków przeciwbólowych może wpłynąć znacząco na bieżące koszty prowadzonej działalności, powodując ich podwyższenie.
Mając na względzie powyższe, wiele placówek rozważa wprowadzenie u siebie działu farmacji szpitalnej czy apteki. Jedną z dostępnych opcji jest również nawiązanie stałej współpracy z wybranymi aptekami, które będą najpewniej poprzedzone spotkaniami negocjacyjnymi w celu ustalenia możliwej dostępności produktów, niezbędnych do funkcjonowania placówek.
