Gwarancja przejęcia ryzyka w programach faktoringowych jest przeznaczona dla samodzielnych farmaceutów-przedsiębiorców, prowadzących firmę pod marką Gemini. Gwarancja o której mowa dotyczy spłaty zobowiązań wskazanych przedsiębiorców które wynikają z dostaw leków. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z trzema bankami komercyjnymi (także ich spółkami), które zostaną faktorami. Są to: Bank Millennium, Pekao Faktoring i Santander Faktoring.
Faktoring odwrócony dla aptek
Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował program dający gwarancję faktoringu odwrotnego dla aptek. Jest on ograniczony kwotowo do 100 mln zł. Jednak z przygotowanej oferty mogą skorzystać jedynie apteki działające pod marką Gemini.
Istota faktoringu odwróconego polega na tym, że przedsiębiorca, który dokonuje jakiegoś zakupu nie płaci za fakturę, tylko przekazuje ją faktorowi. Ten reguluje zobowiązanie wynikające z faktury, natomiast przedsiębiorca to jemu spłaca swoją należność, w sposób i w terminie wynikającym z wcześniej podpisanej umowy.
Tak właśnie ma to działać w przypadku aptek, tyle że Bank Gospodarstwa Krajowego daje im dodatkową gwarancję.
Zobacz także: Wymóg całodobowego monitorowania temperatury w aptekach
Franczyzobiorcy Gemini, dzięki programowi faktoringu odwrotnego, nie muszą od razu przeznaczać własnych środków na zakup leków. Za te zakupy zapłacą później, zgodnie z warunkami umowy. BGK przekonuje, że takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla małych podmiotów, które nie mają dużego kapitału, szczególnie na początku działalności. Przygotowane rozwiązanie ma także zmniejszyć bariery prowadzenia własnej działalności i pomóc w podjęciu decyzji o jej założeniu. Przyczyni się to tym samym do rozwoju przedsiębiorczości. Gemini zdecydowała się na takie rozwiązanie ze względu na ograniczenia wynikające z prawa farmaceutycznego. Zgodnie z przepisami, ogólnodostępne apteki mogą być prowadzone jedynie przez niezależnych farmaceutów. To sprawia, że osoby które dopiero zaczynają swoją działalność często mają trudności wynikające z braku środków finansowych na prowadzenie apteki. Rozwiązaniem, które choć w części rozwiązuje taki problem jest właśnie faktoring odwrotny.
Udział Banku Gospodarstwa Krajowego polega na tym, że przejmuje on do 50% ryzyka banku, wynikającego z niespłacenia zobowiązań farmaceuty-przedsiębiorcy wynikających z umowy faktoringu odwrotnego. Wartość gwarancji, którą zapewnił BGK wynosi 100 mln zł.
Dzięki gwarancji udzielanej przez BGK banki komercyjne, które są faktorami będą mogły udzielać wyższych limitów faktoringowych dla aptek.
Weź udział w bezpłatnym szkoleniu: Podstawowe warunki prowadzenia apteki
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego - portal bgk.pl
Tagi: apteka, farmaceuta, faktoring odwrócony, faktura,
