Zgoda na wprowadzenie transgranicznej e-recepty nie oznacza jednak, że automatycznie można wykupić leki w całej Unii Europejskiej. Omawiana recepta będzie mogła zostać zrealizowana dopiero po dostosowaniu systemów aptecznych.
Europejska zgoda na e-receptę transgraniczną
Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie w Polsce e-recepty transgranicznej. W wielkim skrócie - pozwala ona zrealizować obcokrajowcom recepty w polskich aptekach, natomiast Polakom wykupić leki w aptekach zagranicznych.
Zobacz także: Elektroniczna recepta transgraniczna. Jakie są trendy?
Kraje korzystające z recept transgranicznych
Trzeba mieć na uwadze, że zgoda Komisji Europejskiej to jedynie pierwszy krok. Jest on jednak niezbędny do tego, by Polacy mogli realizować recepty w takich krajach jak Finlandia, natomiast Polskie apteki dały możliwość zakupu leków dla mieszkańców Estonii, Chorwacji, Portugalii czy Finlandii.
Aby jednak wprowadzić takie rozwiązania w życie, potrzebne są jeszcze liczne działania, które doprowadzą do określenia szczegółów organizacyjnych z krajami, z którymi Polska będzie wymieniać e-recepty. Niezbędne będzie również korzystanie przez polskie apteki z odpowiedniego systemu teleinformatycznego.
Czym jest e-recepta transgraniczna
Recepta elektroniczna, którą można realizować w innych państwach Unii Europejskiej niż państwo w którym została wystawiona, nazywana jest e-receptą elektroniczną.
Ważne: E-recepta transgraniczna będzie realizowana za pełną odpłatnością.
Jednak po powrocie do kraju, korzystający z recepty transgranicznej pacjent może wystąpić o zwrot poniesionych kosztów do poziomu refundacji (art. 42c ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jakie leki mogą się znaleźć na e-recepcie?
Leki które będą mogły znaleźć się na omawianym dokumencie należą do kategori RP czyli wydawane z przepisu lekarza, lub OTC - wydawane bez przepisu lekarza. Nie ma znaczenia czy są one refundowane, czy też nie.
E-recepta transgraniczna nie może zostać wystawiona na:
a) leki psychotropowe,
b) leki odurzające
c) leki recepturowe,
d) produkty lecznicze z kategorii Rpz czyli wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania,
e) środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego
f) wyroby medyczne.
***
Dotychczas funkcjonowały tradycyjne recepty transgraniczne na podobnych zasadach. Trzeba pamiętać jednak, że taką receptę można otrzymać jedynie na wyraźny wniosek osoby, która chce wykupić lek za granicą.
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
