Podmiot, który przygotowuje strategiczne mapy hałasu, będzie zobowiązany wykorzystywać zaktualizowane metody oceny hałasu. Wskazano je w załączniku do dyrektywy Komisji (UE) 2021/1226 z 21 grudnia 2020 r. zmieniającej, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego załącznik II do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wspólnych metod oceny hałasu. Zmiana spowoduje, że przy sporządzaniu map hałasu będzie wykorzystywana najnowsza wiedza.
Nowe przepisy dotyczące hałasu
Prezydent podpisał nowelizację prawa ochrony środowiska. Dostosowuje one regulacje polskie do europejskich wymogów odnoszących się do ustalania metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku.
Nowe metody pomiaru hałasu
Zobacz także:
Zaktualizowane zostały także metody oceny szkodliwych skutków hałasu drogowego, kolejowego i lotniczego. Jednorodna ocena pozwoli podejmować skuteczniejsze działania chroniące lub minimalizujące skutki hałasu dla ludzi.
Zobacz także:
Przegląd ekologiczny
Nowe przepisy wyposażają marszałka województwa w narzędzia umożliwiające nakładanie na zarządzającego drogami (inne drogi niż autostrady i drogi ekspresowe), które znajdują się w miastach na prawach powiatu, do przygotowywania przeglądu ekologicznego. Marszałek województwa będzie mógł na podstawie tak przygotowanego dokumentu skuteczniej podejmować działania naprawcze, które z jednej strony będą optymalne dla środowiska, z drugiej - uwzględnią także interesy zarządzającego drogą.
Zobacz także: Kiedy trzeba przeprowadzić przegląd ekologiczny
Wydłużenie terminów dla OZE
Nowe przepisy dają także dłuższy termin na na rozpoczęcie wprowadzania energii z OZE do sieci, przy zachowaniu którego pozostają w mocy dotychczasowe umowy o przyłączenie do sieci dla określonych w tym przepisie kategorii projektów z zakresu OZE. Termin wydłużono z 30 czerwca 2022 r. na 16 lipca 2024 r. Ma to uchronić przed wypowiadaniem umów przyłączeniowych przez zakłady energetyczne, mimo zaawansowanego stopnia realizacji projektu OZE.
Przepisy europejskie
Nowe przepisy wdrażają regulacje:
1) dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2021/1226 z 21 grudnia 2020 r. zmieniającej, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, załącznik II do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wspólnych metod oceny hałasu
2) dyrektywy Komisji (UE) 202/367 z 4 marca 2020 r. zmieniającej załącznik III do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do ustalenia metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Prezydenta RP - prezydent.pl
Tagi: ochrona środowiska, hałas, ochrona przed hałasem,
