Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest elementem projektu "Zintegrowany System Ograniczenia Niskiej Emisji" tzw. OZONE. Jej głównym zadaniem jest doprowadzenie do wymiany starych pieców, tzw. kopciuchów, a w efekcie poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem. W CEEB znajdują się wszystkie informacje dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Z jednej strony, ma to być miejsce w którym nie tylko gromadzone będą informacje na temat źródeł ciepła, lecz także na temat możliwych dofinansowań na wymianę przestarzałego pieca. Z drugiej - zgromadzenie wszystkich informacji ułatwi także organom samorządowym o wnioskowanie o fundusze na poprawę powietrza.
Do 30 czerwca należy złożyć deklarację CEEB
Źródła ciepła uruchomione przed 1 lipca 2021 r. muszą zostać zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin mija 30 czerwca 2022 r.
Zobacz także: Złóż deklarację do CEEB w pięciu prostych krokach
Termin złożenia deklaracji
Ważne: Termin złożenia deklaracji CEEB mija 30 czerwca 2022 r. dla źródeł ciepła i spalania paliw, które zostały uruchomione przed 21 lipca 2021 r.
W pozostałych przypadkach deklaracja powinna być złożona w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.
Najszybszym sposobem złożenia deklaracji jest skorzystanie z dedykowanej strony internetowej, która będzie wymagała potwierdzenia w postaci: profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu osobistego. Formularz można także złożyć w formie papierowej we właściwym miejscowo Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. W takiej sytuacji to urzędnik wprowadzi dane do systemu, jednak sam właściciel bądź zarządca nie będzie miał wglądu do swojej deklaracji - będzie to możliwe jedynie, jeśli sam złoży deklarację on-line.
Zobacz także: Możesz sprawdzić status deklaracji CEEB online
Kto musi złożyć deklarację?
Za złożenie deklaracji odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca budynków - zarówno mieszkalnych jak i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła. Mieszkańcy bloków muszą pamiętać, że także oni są odpowiedzialni za złożenie deklaracji, jeśli w lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła. Będzie nim np. kominek, bojler elektryczny, piec gazowy. W takim przypadku to nie zarządca, a właściciel lokalu musi złożyć deklarację CEEB. Nie ma znaczenia fakt, że budynek jest niezamieszkały - nawet w takim przypadku właściciel lub zarządca są zobowiązani do złożenia deklaracji. Jeśli budynek bądź lokal jest przedmiotem współwłasności - współwłaściciele są odpowiedzialni solidarnie za złożenie deklaracji.
Ważne: Do CEEB nie zgłasza się źródeł takich jak np. panele fotowoltaiczne czy klimatyzatory.
Forma prawna użytkowania budynku nie jest istotna, zatem także właściciele domków znajdujących się np. na terenie rodzinnych ogródków działkowych są zobowiązani do złożenia deklaracji, jeśli moc cieplna wykorzystywanego przez nich źródła ciepła przekracza 1 MW.
Zobacz także: Preferencyjne ceny węgla tylko dla wpisanych do CEEB
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - gunb.gov.pl
