Pozwolenie na wytwarzanie odpadów dotyczy tylko jednej instalacji (lub kilku instalacji połączonych w jeden ciąg technologiczny). Nie można zsumować odpadów powstających w kilku oddziałach firmy, mimo że wszystkie należą do jednego przedsiębiorcy i jest to ten sam rodzaj prowadzonej działalności. Żeby jednak uprościć formalności, przedsiębiorca może złożyć wniosek o wydanie jednego pozwolenia (np. dla trzech instalacji), ale trzeba w nim wyodrębnić jakie rodzaje i ilości odpadów będą wytwarzane w każdej z nich. Jeśli przedsiębiorca posiada trzy lokalizacje w jednym powiecie, ale tylko w dwóch produkuje ilości odpadów, które podlegają zgłoszeniu, wnioskuje do starosty o pozwolenie tylko dla dwóch zakładów, w których zostały przekroczone limity.
Twoja firma ma kilka filii? Dowiedz się czy musisz mieć osobne pozwolenie odpadowe dla każdej z nich
Jeżeli w firmie w związku z eksploatacją instalacji powstaje więcej niż 1 Mg odpadów niebezpiecznych lub więcej niż 5000 Mg odpadów innych niż niebezpieczne rocznie, trzeba mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Co jednak zrobić, jeśli firma posiada kilka oddziałów w województwie? Czy trzeba wtedy złożyć osobny wniosek o wydanie pozwolenia dla każdego z nich?
UWAGA! Nie można ubiegać się o jedno pozwolenie, jeżeli oddziały firmy rozrzucone są po całej Polsce. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jeden zakład produkcyjny w Gdańsku, a drugi w Poznaniu, musi uzyskać osobne pozwolenie dla każdego z nich u odpowiednich ze względu na terytorium organów.
Wniosek o wydanie pozwolenia trzeba złożyć do:
- marszałka województwa – w przypadku przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
- regionalnego dyrektora ochrony środowiska (RDOŚ) – w przypadku przedsięwzięć na terenach zamkniętych,
- starosty – w pozostałych przypadkach.
Starosta może w jednym wniosku wydać pozwolenie dla trzech instalacji należących do jednego podmiotu, działających w różnych gminach na terenie jednego powiatu. Marszałek województwa, podobnie jak regionalny dyrektor ochrony środowiska, może wydać zbiorcze zestawienie dla kilku instalacji, które leżą w zakresie jego kompetencji.
Przykład Jan Kowalski prowadzi trzy tartaki w powiecie jędrzejowskim (w trzech różnych gminach: Małogoszcz, Oksa, Sobków):
Reasumując, firma musi złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów dla instalacji w gminie Małogoszcz oraz dla obu instalacji (A i B) w gminie Oksa. Instalacje znajdują się na terenie jednego powiatu, więc można złożyć wniosek o wydanie jednego pozwolenia. Każda z instalacji musi być rozpatrywana osobno we wniosku i ilości ich odpadów nie mogą być sumowane. Organem właściwym do wydania pozwolenia w tym przypadku jest starosta. |
O czym trzeba pamiętać
Zanim przygotujesz wniosek o wydanie pozwolenia pamiętaj, że:
- najpierw trzeba upewnić się, czy Twoja działalność nie zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – ma to decydujące znaczenie przy wyborze organu, do którego trzeba złożyć dokumenty,
- nie wolno sumować we wniosku odpadów powstających w różnych oddziałach firmy – każda z nich musi być traktowana odrębnie,
- można uzyskać jedno pozwolenie na wytwarzanie odpadów, ale tylko pod warunkiem że filie znajdują się w jednym województwie lub powiecie – nie mogą być rozrzucone po całym kraju.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21).
- Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290).
- Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2013 r. poz. 1232).
- Ustawa z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2015 r. poz. 520).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2010 r. nr 213, poz. 1397).
Zobacz także:
