Belowanie wytworzonych odpadów nie wymaga zezwolenia na przetwarzanie (zwanego dawniej odzyskiem) odpadów. Takie działanie służy jedynie skondensowaniu objętości opakowań z papieru i tektury, które po zbelowaniu stają się odpadem. Jednak interpretacja miejscowych urzędów może być odmienna i warto każdorazowo skonsultować taki przypadek w swoim urzędzie.
Czy trzeba mieć zezwolenie na prasowanie odpadów z papieru i tektury?
Niepotrzebne kartony często zajmują dużo miejsca w budynkach firm. Nie zawsze jest możliwość przekazywania ich w krótkich odstępach czasu, często firmy gromadzą je dłużej by uzbierać większą ilość i przekazać uprawnionej firmie. Dobrym sposobem na zmniejszenie ich objętości jest prasowanie. Czy do tego celu potrzebne będzie zezwolenie na przetwarzanie odpadów?
Zakład produkcyjny kupuje w kartonach półprodukty do produkcji mebli biurowych (kółka do krzeseł obrotowych). Ponieważ ma dużo zamówień ilość przywożonych elementów jest znaczna, a w związku z tym w firmie zalega też dużo pustych kartonów. W zakładzie nie ma tyle miejsca, by je przechowywać, a do dnia odbioru tych odpadów przez uprawnioną firmę zostało jeszcze dużo czasu. Dlatego przedsiębiorca wypożyczył belownicę i sprasował kartony. W urzędzie - Starostwie Powiatowym - dowiedział się, że nie musi mieć zezwolenia na ten cel.
W szczególnym przypadku, kiedy opakowania kartonowe należą do odpadów powstających w związku z eksploatacją instalacji i są ujęte w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów, trzeba pamiętać aby informacja o belowaniu kartonów została ujęta we wniosku o wydanie pozwolenia, w części dotyczącej sposobu i miejsca magazynowania odpadów.
-
Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 1987).
-
Rozporządzenie ministra środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1923).
właściciel firmy świadczącej usługi doradcze
w zakresie ochrony środowisk
Zobacz także:
