Pojazdy służące do wywozu odpadów w kontenerach, czyli tzw. hakowce, mogą być wyłączone z obowiązku rejestrowania czasu pracy tylko wtedy, gdy przewożą odpady pochodzące z gospodarstw domowych. W pytaniu jest natomiast mowa o odpadach przemysłowych. Zatem w takim przypadku kierowca jadący takim pojazdem musi używać tachografu.
Tachograf przy przewozie odpadów – używać czy nie
Zajmujemy się odbiorem odpadów z gospodarstw domowych oraz odbiorem odpadów przemysłowych. We flocie mamy śmieciarki, hakowce oraz samochody dostawcze (którymi przewozimy odpady). Czy kierowcy tych pojazdów muszą jeździć z włączonym tachografem? Chcielibyśmy też wiedzieć, czy czasu pracy muszą przestrzegać kierowcy:
• hakowców, którymi odbierane są odpady przemysłowe, oraz
• którzy wyjeżdżają w trasę i wiozą raz odpady komunalne, a raz przemysłowe? Czy wtedy muszą rejestrować pełny czas pracy zgodnie z art. 5–9, stosując również pełną dokumentację 28 dni do tyłu?
Państwa członkowskie mogą zwolnić niektóre rodzaje pojazdów z obowiązku stosowania przepisów o czasie prowadzenia pojazdu, przerwy i okresach odpoczynku. W Polsce zwolnione z tego obowiązku są wszystkie kategorie pojazdów wskazane w art. 13 rozp. (WE) 561/2006 (zgodnie z art. 29 ustawy o czasie pracy kierowców) w tym również pojazdy, którymi przewożone są odpady z gospodarstw domowych.
Pojazd wykorzystywany do transportu innych odpadów niż pochodzące z gospodarstw domowych nie jest objęty wyłączeniem wskazanym w art. 13 ust. 1 lit. h rozporządzenia nr 561/2006. W przypadku transportu odpadówz gospodarstw domowych wyłączenie uzasadnione jest zagrożeniem epidemiologicznym, które zostało uznane zastanowiące większe niebezpieczeństwo niż zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zatem wyłączeniu podlegają jedynie pojazdy odbywające przejazd związany z transportem odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, nie zaś wykonywane w innych celach. W takich sytuacjach kierowcy tych pojazdów nie mają także obowiązku stosowania urządzeń rejestrujących – tachografów.
Z tego wyłączenia nie można natomiast skorzystać, jeśli przewozi się odpady przemysłowe. W takiej sytuacji kierowcy muszą rejestrować czas pracy (czyli używać tachografu).
Przewóz odpadów hakowcami
Transport mieszany
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kierowcy, którzy przewożą odpady przemysłowe, nie są zwolnieni z obowiązku rejestrowania czasu pracy. Jeżeli, tak jak zostało to opisane w pytaniu, kierowca przez część dnia wozi odpady z gospodarstw domowych, a przez część ,odpady przemysłowe, to czas spędzony na przewóz odpadów z gospodarstw domowych nie musi być rejestrowany, ale czas przewozu pozostałych odpadów już tak. W takiej sytuacji na czas przewozu odpadów komunalnych kierowca może ustawić w tachografie funkcję OUT i będzie to traktowane w ewidencji jako inna praca.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.).
- Ustawa z 16 kwietnia 2004r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.).
- Rozporządzenie (WE) nr561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 382/85 (Dz. Urz. UE L102/13).
