Takie zasady zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r. Zgodnie z nowymi przepisami przed wydaniem przez odpowiedni urząd zezwolenia na przetwarzanie odpadów (lub pozwolenia na wytwarzanie odpadów, które uwzględnia przetwarzanie odpadów) WIOŚ będzie musiała przeprowadzić kontrolę u przedsiębiorcy i sprawdzić, czy spełnia on wymaganie zawarte w przepisach ochrony środowiska. Jeżeli opinia będzie pozytywna, wówczas organ wyda zezwolenie.
Przetwarzanie odpadów tylko po wydaniu opinii przez WIOŚ
Żeby móc ubiegać się o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów trzeba będzie najpierw uzyskać pozytywną opinię o spełnieniu wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska wydaną przez WIOŚ.
Wniosek o przeprowadzenie kontroli będzie musiał złożyć organ wydający decyzję. Kontrolę będzie można (ale nie ma takiego przymusu) przeprowadzić także w przypadku istotnej zmiany istniejącej już instalacji.
Jeżeli WIOŚ wyda negatywną opinię, to właściwy organ może odmówić wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów lub pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego przetwarzanie odpadów. Kontroli nie będzie trzeba przeprowadzać, jeżeli zezwolenie na przetwarzanie
odpadów dotyczy tylko odzysku poza instalacjami i urządzeniami lub przygotowania do ponownego użycia.
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydaje w drodze decyzji organ właściwy ze względu na miejsce przetwarzania odpadów, tj.:
1. Marszałek województwa
- dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, np. zezwolenie dla stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji,
- dla odpadów innych niż niebezpieczne poddawanych odzyskowi
w procesie odzysku polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych, jeżeli ilość umieszczanych w wyrobisku lub zapadlisku odpadów jest nie mniejsza niż 10 Mg na dobę lub
całkowita pojemność wyrobiska albo zapadliska jest nie mniejsza
niż 25 000 Mg, - dla regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.
2. Regionalny dyrektor ochrony środowiska – co do zbierania i przetwarzania odpadów na terenach zamkniętych.
3. Starosta – w pozostałych przypadkach.
- Art. 108 pkt 4 ustawy z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688).
- Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2012 r. poz. 21 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: odpady komunalne
