Wymagania dotyczących samego procesu przetwarzania zużytych baterii kwasowo-ołowiowych i zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych nie zmienią się, ponieważ od czasu wydania rozporządzenia w tym zakresie w technologiach przetwarzania omawianych odpadów nic się nie zmieniło, więc nie ma potrzeby wprowadzania zmian.
Nowe wytyczne dla instalacji do przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów
Od nowego roku mają się zmienić przepisy dotyczące przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów kwasowo-ołowiowych (samochodowych i przemysłowych) oraz recyklingu ołowiu i jego związków, a także recyklingu tworzyw sztucznych. Co Cię czeka?
Nowe mają być natomiast wytyczne dla instancji, w których te procesy będą prowadzone. Założenia są takie, że na terenie instalacji trzeba będzie wydzielić sześć sektorów:
- sektor, w którym będą przyjmowane frakcje zawierające ołów i jego związki oraz frakcje tworzyw sztucznych,
- sektor, w którym powyższe frakcje będą magazynowane,
- sektor recyklingu ołowiu i jego związków oraz ich rafinacji,
- sektor recyklingu tworzyw sztucznych,
- sektor, w którym będą magazynowane odpady pochodzące z recyklingu ołowiu i jego związków oraz ich rafinacji oraz recyklingu tworzyw sztucznych,
- sektor, w którym będą magazynowane materiały przygotowanych do ponownego użycia.
UWAGA! Instalacja musi znajdować się na terenie zabezpieczonym przed dostępem osób postronnych
Sektory oraz instalacje muszą być zlokalizowane w obiekcie budowlanym, który:
- jest zadaszony i posiada ściany boczne, które zapobiegną oddziaływaniu czynników atmosferycznych,
- ma utwardzoną, szczelną powierzchnię wyposażoną w system odprowadzania wycieków oraz w odstojniki i odolejacze,
- jest wyposażony w urządzenia zapewniające oczyszczenie wód opadowych i roztopowych i w urządzenia ochronne ograniczające emisję gazów i pyłów ołowiu do powietrza,
- posiada szczelne, zamknięte i oznakowane pojemniki odpowiednie do gromadzenia materiałów ołowionośnych w wydzielonym i oznaczonym miejscu (potrzebne do przyjmowania i magazynowania frakcji zawierających ołów i jego związki, a także frakcji tworzyw sztucznych),
- posiada opisane, zadaszone, betonowe boksy do gromadzenia materiałów ołowionośnych w wydzielonym i oznaczonym miejscu (potrzebne do recyklingu ołowiu i jego związków oraz ich rafinacji).
Rozporządzenie wprowadzające powyższe warunki ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
Projekt rozporządzenia ministra środowiska z 27 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących procesu przetwarzania zużytych baterii samochodowych kwasowo-ołowiowych, zużytych akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych, zużytych baterii przemysłowych kwasowo-ołowiowych lub zużytych akumulatorów przemysłowych kwasowo-ołowiowych oraz instalacji prowadzących recykling ołowiu i jego związków lub recykling tworzyw sztucznych (na etapie opiniowania).
Zobacz także:
