Najważniejsza zmiana dotyczy składania wykazu opłat środowiskowych do urzędu marszałkowskiego. Do tej pory przedsiębiorcy musieli składać taki wykaz (do 31 marca za rok poprzedni) nawet jeśli byli zwolnieni z obowiązku uiszczania opłaty za korzystanie ze środowiska. Od stycznia, takiego wykazu nie trzeba będzie przygotowywać jeśli roczna wysokość opłaty z tytułu każdego z rodzajów korzystania ze środowiska (emisja do powietrza, odprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wody, składowanie odpadów) nie przekroczy 100 zł.
Na jakie ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy w 2017 roku
Dnia 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Wprowadziła ona uproszczenia również na gruncie przepisów ochrony środowiska. Dowiedz się, czy Ty też na tym skorzystasz.
UWAGA! Warunki zwolnienia z uiszczania opłaty na rachunek urzędu marszałkowskiego zostały takie same - nie trzeba wnosić opłaty jeżeli nie przekroczy ona 800 zł osobno dla każdego z rodzajów korzystania ze środowiska. |
Publiczne kampanie edukacyjne
Uproszczenia przewidziano także dla przedsiębiorców, którzy wprowadzili w danym roku kalendarzowym produkty w opakowaniach o łącznej masie opakowań poniżej 1 Mg i skorzystali z pomocy de minimis (są zwolnieni z uiszczania opłaty produktowej i osiągania określonych poziomów odzysku i recyklingu). Od 1 stycznia 2017 r. ta grupa nie musi prowadzićpublicznych kampanii edukacyjnych. Wcześniej mimo ze korzystali z pomocy de minimis musieli takie kampanie prowadzić.
Kontrola WIOŚ na nowych zasadach
Zmiany dotyczą też zasad przeprowadzania kontroli w siedzibie przedsiębiorcy (również kontroli WIOŚ). Teraz WIOŚ ma m.in. prowadzić kontrolę na podstawie identyfikacji prawdopodobieństwa naruszenia prawa („analizy ryzyka”), dzięki czemu nie będzie konieczności przeprowadzania jej u przedsiębiorców, u których występuje niewielkie ryzyko bądź nie stwierdzono wcześniej żadnych naruszeń. Ponadto Jeśli przedsiębiorca uzna, że przeprowadzenie w tym samym czasie kilku kontroli jednocześnie nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie jego firmy, będzie mógł wyrazić zgodę na ich przeprowadzenie (wcześniej nie wolno było prowadzić kilku kontroli jednocześnie).
- Ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. z 2016 r. poz. 2255).
Zobacz także:
