Spośród odpadów niebezpiecznych można wyróżnić grupy wymagające szczególnych zasad postępowania. Należą do nich: odpady zawierające PCB, odpady azbestowe, baterie i akumulatory, odpady medyczne i weterynaryjne, świetlówki i żarówki energooszczędne, materiały zakaźne.
Jak zadbać o bezpieczeństwo osób, które mają kontakt z odpadami niebezpiecznymi
Pozornie niegroźna żarówka czy zużyte baterie, potraktowane w niewłaściwy sposób, mogą poważnie zagrażać życiu ludzi. Jak uchronić pracowników przed takim niebezpieczeństwem i kto powinien nad tym czuwać?
Odpowiedzialność za niewłaściwe postępowanie z takimi odpadami spoczywa na właścicielu firmy, ale dużą rolę w procesie zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom mającym kontakt z odpadami niebezpiecznymi odgrywają też pracownicy bhp. To oni powinni monitorować i kontrolować właściwą organizację pracy w firmie, a przede wszystkim:
a) przeprowadzać okresowe przeglądy pomieszczeń i stanowisk pracy, na których pracownicy mają kontakt z odpadami niebezpiecznymi,
b) monitorować środowisko pracy m.in. przez analizę przeprowadzanych pomiarów kontrolnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
c) brać udział w ustalaniu zadań w zakresie bhp osób kierujących pracownikami,
d) monitorować przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich pracowników i analizować ich wyniki,
e) doradzać w zakresie doboru najwłaściwszych środków ochrony zbiorowej i indywidualnej oraz kontrolować stosowanie przez pracowników przydzielonej im odzieży, obuwia roboczego i środków ochrony indywidualnej,
f) informować pracodawcę o zaobserwowanych zagrożeniach i nieprawidłowościach oraz doradzać, jakie działania powinny być podjęte w celu ich wyeliminowania lub ograniczenia.
Wszystkie etapy postępowania z odpadami niebezpiecznymi powinny być nadzorowane przez osoby upoważnione (pracodawcę, kierownictwo zakładu) i przeszkolone w zakresie postępowania z odpadami.
Prace w kontakcie z odpadami niebezpiecznymi są pracami o zwiększonym zagrożeniu. Należy je zaliczyć do prac szczególnie niebezpiecznych. Tym samym pracodawca powinien umieścić je w wykazie prac niebezpiecznych oraz wyznaczyć osoby odpowiedzialne za gospodarkę odpadami niebezpiecznymi (np. kierownika). Oddelegowane do tego osoby powinny mieć dostęp do informacji potrzebnych do prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków, a więc między innymi do:
a) instrukcji prowadzonych procesów technologicznych,
b) dokumentacji techniczno-eksploatacyjnej maszyn i urządzeń,
c) kart charakterystyk substancji lub preparatów chemicznych.
Pracownicy narażeni na niebezpieczeństwo z uwagi na kontakt z odpadami niebezpiecznymi powinni otrzymać instruktaż, a więc:
- imienny podział pracy,
- kolejność wykonywania zadań,
- wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach.
UWAGA! Pracodawca powinien wyposażyć osoby, które mają kontakt z odpadami niebezpiecznymi, w odzież roboczą oraz środki ochrony indywidualnej, tj.:
|
Za nieprzestrzeganie przepisów bhp na terenie zakładu pracodawcy grozi:
- grzywna w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł;
- pozbawienie wolności od roku do lat trzech;
- grzywna w wysokości 180 stawek dziennych.
Załadunek ręczny
Nie została sporządzona lista informująca pracodawców, których odpadów pracownicy nie mogą rozładować oraz załadować ręcznie. To na pracodawcy spoczywa obowiązek organizowania pracy w sposób bezpieczny. Jeżeli istnieje ryzyko kontaktu z odpadem niebezpiecznym, pracodawca jest zobowiązany zapewnić rozwiązanie technologiczne eliminujące ryzyko. Jeśli nie ma takiej możliwości, musi zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
- Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).
- Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21).
- Rozporządzenie ministra środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1923).
- Oświadczenie Rządowe z 26 marca 2015 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie 30 września 1957 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 882).
- Ustawa z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553).
Zobacz także:
