Audyt będzie przeprowadzany w siedzibie organizacji odzysku lub w zakładzie przetwarzania (w miejscu, gdzie prowadzący ten zakład przechowuje dokumentację).
Dowiedz się, co sprawdzi audytor podczas audytu w branży ZSEE
Do 30 kwietnia 2017 r. prowadzący zakład przetwarzania oraz organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego będą musieli przeprowadzić roczny audyt zewnętrzny swojej działalności. Minister środowiska przygotował już zarys sposobu i zakresu przeprowadzania takiego audytu. Sprawdź, co Cię czeka.
Podczas wizyty w siedzibie organizacji odzysku audytor sprawdzi m.in.: czy spełnia ona wymogi określone przepisami ustawy o zsee oraz czy stosowne zezwolenia za zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów (jeśli prowadzi taką działalność) i czy prowadzi ewidencję odpadów. Podobne czynności podejmie audytor w zakładzie przetwarzania, a więc sprawdzi, czy jego właściciel posiada niezbędne decyzje odpadowe, czy wystawia zaświadczenia o zsee oraz czy składa sprawozdania w zakresie zagospodarowanego zużytego sprzętu oraz odpadów powstałych ze zużytego sprzętu.
Po zakończeniu czynności audytor będzie musiał podpisać sprawozdanie z przeprowadzonego audytu. W sprawozdaniu powinny się znaleźć informacje o ustaleniach, przyczynach i skutkach stanu stwierdzonego w miejscu przeprowadzania audytu.
Rozporządzenie w sprawie audytu zewnętrznego ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Po upływie trzech lat od wejścia w życie rozporządzenia planowane jest przeprowadzenie analizy mającej na celu wskazanie czy zaproponowany w projekcie zakres audytu jest prawidłowy.
- Projekt rozporządzenia ministra środowiska z 11 lipca 2016 r. w sprawie audytu zewnętrznego organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zakładu przetwarzania (przekazany do opiniowania).
Zobacz także:
