Wytwórcy odpadów powinni pamiętać o tym, że:
Cztery najważniejsze obowiązki wytwórcy odpadów
Kategoria: Gospodarka odpadami
Data: 02-11-2016 r.
Odpady powstają niemal w każdej działalności (i w dużych przedsiębiorstwach, i w małych firmach), a to z kolei nakłada na ich wytwórców określone obowiązki. Przypominamy najważniejsze z nich.
- firmy, które w związku z eksploatacją instalacji wytwarzają rocznie więcej niż 1 Mg odpadów niebezpiecznych oraz więcej niż 5000 Mg odpadów innych niż niebezpieczne – muszą mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Limity dla ilości wytworzonych odpadów są zapisane w decyzji administracyjnej i dotyczą jedynie odpadów powstających w związku z eksploatacją instalacji. Pozostałe odpady, np. zużyte biurowe tonery czy świetlówki, możemy przekazywać odpowiednim firmom bez limitu, przestrzegając jedynie zasad ewidencji.
- każdy posiadacz pozwolenia na wytwarzanie odpadów musi respektować jego zapisy i działać zgodnie z obowiązującym prawem. Pozwolenie określa między innymi sposoby postępowania z wytworzonymi odpadami czy sposób ich magazynowania po wytworzeniu. W pierwszej kolejności przedsiębiorca musi podjąć działania zapobiegające powstaniu odpadów, jeżeli jest to niemożliwe, powstałe odpady powinien magazynować tak, aby miały jak najmniejszy wpływ na środowisko i społeczeństwo. Największe zagrożenie powstaje gdy szkodliwe substancje dostaną się do wód lub do ziemi. Każdy odpad posiada właściwości, które determinują sposób jego magazynowania, należy to uwzględnić przed składanie wniosku o wydanie pozwolenia na wytworzenia odpadów.
- trzeba prowadzić ewidencję odpadów z zastosowaniem karty przekazania odpadów (KPO), karty ewidencji odpadów (KEO)
- co roku (do 15 marca) przedsiębiorca obowiązany do prowadzenia ewidencji musi składać zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów za poprzedni rok kalendarzowy do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania odpadów. Przedsiębiorcy, którzy jedynie wytwarzają odpady, zobowiązani są do wypełnienia działu 1 i 2.
Podstawa prawna:
- Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 21).
- Ustawa prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (Dz.U. z 2001 r. nr 62, poz. 627 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra środowiska z 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1973).
- Rozporządzenie ministra środowiska z 8 grudnia 2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych o odpadach (Dz.U. z 2010 r. nr 249, poz. 1674).
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »