Często we wspólnotach mieszkaniowych rozpalanie grilla stanowi problem, a nie przyjemność z takiej możliwości wykorzystania balkonu czy też przynależnego ogródka. Dla wielu mieszkańców budynku zapach smażonego mięsa nie jest przyjemny i są zmuszeni do zamknięcia okien w mieszkaniu, kiedy na dworze jest ciepło. Głośne zachowanie biesiadujących ludzi także może zakłócać mir domowy pozostałych mieszkańców budynku.
Trzy sposoby, by mieszkańcy przestali grillować na balkonie
Szczególnie latem mieszkańcy budynków wielorodzinnych uatrakcyjniają sobie pobyt na świeżym powietrzu poprzez rozpalanie grilla na balkonie czy też w przynależnym ogródku. Dla zarządcy może oznaczać to kłopoty. Sprawdź, jak przekonać mieszkańców, by zrezygnowali z grillowania na balkonie.
Czy grillowanie na balkonie to łamanie prawa
Na chwilę obecną brak jest przepisów zakazujących rozpalanie grilla na balkonie. Jedynym możliwym sposobem jest ustanowienie stosownego przepisu w regulaminie porządku domowego, obowiązującego na terenie danej wspólnoty mieszkaniowej.
Trzeba jednak pamiętać, że brak przestrzegania zapisów regulaminu wspólnoty nie jest podstawą do ukarania mieszkańca przez policję czy też straż miejską.
Od decyzji zarządu i administracji zależy dalszy tok postępowania w sprawie niezastosowania się do obowiązujących zasad.
Trzy metody na grillujących na balkonach właścicieli lokali
- Ustanów stosowny przepis w regulaminie porządku domowego obowiązujący na terenie wspólnoty mieszkaniowej.
- Poinformuj mieszkańców o zagrożeniach, jakie wiążą się z organizowaniem imprez grillowych na balkonach: żarzące się kawałki węgla czy brykietu mogą np. przez podmuch wiatru spowodować zaprószenie ognia w lokalu lub też w sąsiadujących lokalach.
- Jeśli istnieje taka możliwość, wydziel specjalnie przygotowany teren z możliwością rozpalenia grilla dla mieszkańców.
Grillujący muszą zachować szczególną ostrożność
Mieszkańcy, którzy zdecydują się na rozpalanie grilla na terenie swojego balkonu czy też ogródka powinni pamiętać, że należy zachować szczególną ostrożność. Żarzące się kawałki węgla czy brykietu mogą np. przez podmuch wiatru spowodować zaprószenie ognia w lokalu lub też w sąsiadujących lokalach.
Pamiętajmy, że mieszkając w budynku wielorodzinnym, musimy przestrzegać zapisów ustanowionych regulaminów, który w równym stopniu obowiązuje wszystkich właścicieli lokali.
Dobra praktyka
Dbając o interesy wszystkich mieszkańców, wiele wspólnot mieszkaniowych, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość, wydziela specjalnie przygotowany teren z możliwością rozpalenia grilla. Jest to nie tylko miejsce do spędzenia czasu wśród bliskich znajomych, ale także możliwość spotkania się z pozostałymi mieszkańcami budynku w sposób nieformalny.
Zobacz także:
