Wspólnoty mieszkaniowe mają problemy z wysokością cen za prąd, który ma być wykorzystywany w częściach wspólnych. Początkowo E.ON zakwalifikował wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe jako podmioty korzystające z taryfy "Dla biznesu". Na skutek ustawy z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2032 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej E.ON został zobowiązany - jako sprzedawca z urzędu, wykonujący działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, do przedstawiania taryfy do zatwierdzenia przez Prezesa URE. W taki sposób ustawodawca chciał objąć ochroną także odbiorców należących do grupy taryfowej G na terenie działania przedsiębiorstwa E.ON.
Prąd dla wspólnot mieszkaniowych
Niektóre wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe stanęły przed poważnym problemem związanym z dostawą prądu. Z jednej strony przepisy nazywają je odbiorcami uprawnionymi do ochrony, z drugiej E.ON. stoi na stanowisku, że takimi nie są, w związku z czym on nie obowiązku dostarczania kompleksowych usług. W spór zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zobacz także: Ceny prądu w obecnym roku zamrożone
Skutkiem wprowadzenia tej regulacji była jednak fala wypowiedzeń umów sprzedaży wspólnotom mieszkaniowym, które składał E.ON. Doprowadziło to do sytuacji, w której wspólnoty zostały tak naprawdę pozbawione możliwości zawarcia umów sprzedaży energii elektrycznej i zapewnienia jej mieszkańcom w części wspólnej. E.ON odmawia zawarcia umów, kategorycznie stojąc na stanowisku, że wspólnota mieszkaniowa nie jest kwalifikowana jako odbiorca w gospodarstwie domowym. Tym samym nie ma obowiązku świadczenia jej kompleksowej usługi przez sprzedawcę z urzędu.
RPO prosi prezesa URE o analizę problemu i analizę taryf przedstawionych przez E.ON.
Prezes URE podkreślił, że zgodnie z regulacją zawartą w ustawie z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz w ustawie z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcia niektórych odbiorców w 2023 roku, zarówno wspólnoty mieszkaniowe jak i spółdzielnie mieszkaniowe są objęte ochroną przewidzianą we wskazanych ustawach. Nie ma przy tym znaczenia, czy korzystają one z usług sprzedawcy z urzędu czy też z usług sprzedawcy rezerwowego.
Zobacz także: Panele fotowoltaiczne w BDO - niestety są problemy
W przypadku, gdy dotychczasowy dostawca nie będzie kontynuował dostawy energii, bądź też odbiorca nie zdoła zawrzeć umowy z żadnym sprzedawcą, energia będzie dostarczana przez tzw. sprzedawcę rezerwowego, którym jest przedsiębiorstwo posiadające koncesję na obrót energią.
Prezes URE nie wypowiedział się jednak na temat przedstawionej przez E.ON taryfy.
Zobacz także: Nowe przepisy o spółdzielniach energetycznych
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal gov.pl
