Prawo budowlane narzuca właścicielom budynków wykonywanie okresowych przeglądów. W zależności od wyposażenia lokali i konieczności określającej częstotliwość kontroli, dotyczą one instalacji wentylacyjnej, gazowej oraz raz na 5 lat instalacji elektrycznej. W budynkach z małą liczbą lokali wykonanie przeglądów nie stanowi większego problemu i zazwyczaj w dwóch, trzech wyznaczonych terminach udaje się skontrolować wszystkie lokale, będące w zasobach nieruchomości. Co jednak robić w przypadku budynków, w których liczba lokali jest bardzo duża?
Sprawdź, co zrobić, gdy lokator nie udostępnia lokalu do obowiązkowych kontroli
W ramach powierzonych obowiązków zarząd wspólnoty jest zobligowany do przeprowadzania obowiązkowych kontroli w lokalach mieszkalnych wynikających z zapisów Prawa budowlanego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których właściciel nie chce udostępnić lokalu w celu przeprowadzenia czynności kontrolnych. Upewnij się, jakie kroki możesz podjąć w takiej sytuacji.
Zorganizuj kilka terminów kontroli
Zorganizowanie kilku terminów, w których odbędzie się kontrola to jeden ze sposobów, na sprawne przeprowadzenie kontroli. Zarządzający budynkiem powinien uświadomić osoby notorycznie uniemożliwiające kontrolującym wejście do lokalu o konsekwencjach i ewentualnej odpowiedzialności, gdy z powodu niemożliwości przeprowadzenia okresowej kontroli w lokalu doszło do szkód.
Możesz skierować sprawę do nadzoru budowlanego
Może się jednak zdarzyć, że właściciel nie udostępnia lokalu obowiązkowych kontroli instalacji gazowej, wentylacyjnej czy też elektrycznej pomimo powiadomień i próśb.
Dokonywanie okresowych przeglądów instalacji w lokalu to tak naprawdę obowiązek właściciela mieszkania a nie wspólnoty mieszkaniowej. W świetle obowiązujących przepisów właściciel nie ma obowiązku udostępniać swojego lokalu celem przeprowadzenia wymienionych kontroli, za wyjątkiem takich sytuacji jak: przeprowadzenie konserwacji, remontu lub usunięcie awarii w nieruchomości wspólnej a także wyposażenie budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje, co przewiduje art. 13 ust. 2 ustawy o własności lokali.
W przedstawionej sytuacji można skierować sprawę do nadzoru budowlanego, aby dokonał kontroli przestrzegania prawa budowlanego przez właściciela lokalu. Nadzór budowlany na podstawie art. 65 ustawy – Prawo budowlane może żądać od właściciela lokalu okazania dokumentacji związanej ze stanem technicznym lokalu, a właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany udostępniać te dokumenty.
Warto również przesłać stosowne pismo do gazowni i zakładu elektrycznego z zawiadomieniem, że właściciel lokalu uniemożliwia podjęcie stosownych czynności kontrolnych w lokalu.
Zobacz także:
