Premia termomodernizacyjna polega na spłacie części kredytu wykorzystanego na realizację przedsięwzięcia. Spłata jest dokonywana ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego i zasilanego ze środków budżetu państwa. W ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. Nr 223, poz. 1459 ze zm.) znajduje się określenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie termomodernizacji i remontów
Wspieranie termomodernizacji i remontów może przybrać różne formy pomocowe. Jedną z nich jest premia termomodernizacyjna, którą można uzyskać po spełnieniu określonych warunków. Formą pomocy może być także pomoc podatkowa.
Zalicza się tu między innymi ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych.
Wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi 20% wykorzystanej kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Wysokość premii termomodernizacyjnej nie może wynosić więcej niż:
2) dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.
Kredyt nie może być przeznaczony na sfinansowanie prac, na które:
1) zaciągnięto inny kredyt, do którego przyznana została premia termomodernizacyjna lub remontowa;
2) uzyskano środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej.
Ustawa o wspieraniu i termomodernizacji remontów (Dz. U z 2017 poz. 130).
Zobacz także:
