Pomoc dla organów publicznych ma przyczynić się między innymi do harmonijnego rozwoju turystyki. Komisja Europejska zaznacza, że choć najem krótkotrwały jest korzystny dla samych turystów, dla gospodarzy i pozytywnie wpływa na rozwój turystyki, to trzeba brać pod uwagę również problemy społeczności lokalnych. Takim problemem jest chociażby brak mieszkań do wynajęcia w przystępnej cenie, nadmierny ruch turystyczny, czy rosnące ceny. Nowe przepisy mają wspierać politykę lokalną - będzie to możliwe głównie dzięki usprawnionej wymianie danych pochodzących od gospodarzy jak i z platform internetowych.
Unijna regulacja najmu krótkoterminowego
Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych. Nowe europejskie przepisy mają pozytywnie wpłynąć na przejrzystość zasad najmu krótkoterminowego lokali mieszkalnych, a także zapewnić pomoc organom publicznym.
Rozwój najmu krótkoterminowego jest bardzo dynamiczny. Głównie opiera się on na platformach cyfrowych. Jednak ze względu na brak ogólnych regulacji - ten dynamiczny rozwój sprawił, że zasady najmu krótkoterminowego nie są zbyt przejrzyste.
Nowe przepisy mają być uzupełnieniem przepisów dotyczących usług cyfrowych. W nich znajdują się regulacje dotyczące obowiązków i wymogów w zakresie odpowiedzialności dla platform działających w Unii Europejskiej.
Ważne: Mieszkania wynajmowane w ramach najmu krótkoterminowego są obecnie 1/4 wszystkich turystycznych obiektów noclegowych.
Zobacz także: Najem krótkoterminowy – czy możliwe odliczenie VAT
Proponuje się więc zharmonizowanie wymogów dotyczących rejestracji gospodarzy i udostępnianych przez nich lokali przeznaczonych do najmu krótkoterminowego. Systemy wymiany informacji mają być przyjazne, intuicyjne i w pełni dostępne on-line. Każdy gospodarz będzie miał swój niepowtarzalny numer rejestracyjny. Ten numer będzie umieszczany w ogłoszeniach na platformach internetowych. Numery będą mogły sprawdzać m.in. organy krajowe, które wykrywają nieprawidłowości zyskają prawo do żądania usunięcia z wykazu gospodarzy.
Ważne: Platformy zostaną zobowiązane do udostępniania raz w miesiącu, w sposób automatyczny, organom publicznym pełnego wykazu wynajętych noclegów i gości.
Dane będą wykorzystywane także do tworzenia statystyk na temat turystyki. To ma pomóc w jej rozwoju.
Wprowadzone zmiany sprawią, że państwa członkowskie będą zobowiązane dostosować swój system rejestracji. Nie wpłyną one na możliwość regulowania krótkoterminowego przez organy państwowe.
O problemach związanych z najmem krótkoterminowym w Polsce i braku odpowiednich regulacji dotyczących tej instytucji pisaliśmy wcześniej w artykułach:
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu
Tagi: najem krótkoterminowy, najemcy, umowa najmu, turystyka,
