Sprawą rachunków za energię elektryczną, którymi są obciążeni najemcy, wynajmujący mieszkania w ramach prowadzonego najmu instytucjonalnego, zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Najemcy korzystający z takich nieruchomości faktycznie płacą więcej, bo sprzedawca prądu stosuje taryfę prądu dla przedsiębiorców (czyli C11 zamiast przeznaczonej dla gospodarstw domowych taryfa G). Wynika to z faktu, że stroną umowy jest faktycznie właściciel budynku, a on budynek wykorzystuje do działalności.
Najem instytucjonalny - kto płaci więcej za prąd?
Jeśli właściciel budynku wynajmuje znajdujące się w nim mieszkania w ramach najmu instytucjonalnego, dostaje fakturę na energię elektryczną z wyższą stawką. Faktycznie jednak odbiorcami energii są osoby, które w tych lokalach tworzą swoje gospodarstwa domowe, więc to oni muszą płacić za energię więcej niż inne osoby przeznaczone dla gospodarstw domowych. Czy resort środowiska przewiduje jakieś zmiany?
Ze względu na dużą rotację najemców, utrudnione jest zawieranie umów na dostarczanie energii bezpośrednio z osobami zajmującymi mieszkania. Jest to co prawda możliwe, ale bardzo utrudnione, a niekiedy generuje także dodatkowe koszty.
Zobacz także: Przyłącze, sieć, instalacja – jak przepisy i orzecznictwo regulują problematyczne pojęcia
Sprzedawcy energii nie godzą się na stosowanie taryfy G, uznając, że stroną umowy jest przedsiębiorca, a to jest dla nich według dostawców jednoznaczne z tym, że energia nie jest wykorzystywana przez gospodarstwa domowe.
Zobacz także: Kiedy należy zaktualizować świadectwo charakterystyki energetycznej, pomimo iż nie minął jego okres ważności?
W tej analizie nie uwzględniają jednak, że w przypadku najmu instytucjonalnego to najemca jest obciążony kosztami energii, bo właściciel budynku dokonuje refakturowania opłat na mieszkańców lokali, czyli faktycznych odbiorców energii. Najemcy nie mogą więc skorzystać z rozwiązań przewidzianych przez tarcze ochronne - nie mają przecież umów na taryfę G.
Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawie najemców takich mieszkań interweniuje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Przede wszystkim prosi o wydanie stanowiska, czy w przedstawionej sytuacji faktycznie zasadne jest stosowanie taryfy C11. Sygnalizuje również potrzebę wprowadzenia zmian w obecnie obowiązujących przepisach i jednocześnie pyta, czy w ogóle obywatele mogą liczyć na takie zmiany.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjlnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl
