Koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosną szybciej niż inflacja, dlatego różnica między inflacją a inflacją mieszkaniową jest coraz mniejsza. Przeciętna polska rodzina najwięcej wydaje na żywność i obsługę kredytu mieszkaniowego. To aż 45% wartości domowego budżetu, a te czynniki najbardziej napędzające inflację.
Różnica między kosztem nieruchomości a inflacją maleje z miesiąca na miesiąc. Miesiąc do miesiąca inflacja mieszkaniowa wyniosła o 0,1 proc., rok do roku zaś o 1,8%.Koszty związane z mieszkaniem wciąż rosną szybciej niż inflacja, aczkolwiek różnica jest coraz mniejsza. Ceny towarów i usług w porównaniu do września 2012 r. wzrosły o 1%, a w porównaniu do sierpnia 2013 r. inflacja minimalnie spadła. Najbardziej znaczący wpływ na miesięczną zmianę cen miały podwyżki cen transportu (wzrost o 0,8 proc. w ciągu miesiąca) oraz odzieży i obuwia (o 0,7 proc.). Na trzecim miejscu wśród czynników windujących wskaźnik cen towarów i usług znalazły się koszty mieszkaniowe.
Inflacja (niebieska linia) vs ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem (pomarańczowa linia)
Źródło: Home Broker, na podst. danych GUS
Spośród składników kosztów mieszkaniowych w sierpniu wzrosły koszty usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,6 proc.), ceny nośników energii (0,2 proc., najbardziej podrożała energia cieplna i opał – odpowiednio o 0,4 i 0,3 proc.) oraz opłaty za wodę i kanalizację (po 0,1 proc.).
Roczny wskaźnik inflacji mieszkaniowej wzrósł ze względu na skokowy wzrost kosztów wywozu śmieci w związku z niedawnym wejściem w życie tzw. „ustawy śmieciowej”. W górę poszły więc koszty związane z użytkowaniem mieszkania i nośnikami energii (o 2,2 proc.). Ceny wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego urosły o 0,4 proc.
Marcin Krasoń, Home Broker
Zobacz także: