Obecnie trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1047). Większość założeń jest taka sama jak w projekcie z kwietnia 2016 roku z kilkoma jednak wyjątkami. Projekt z 4 sierpnia 2016 r. zakłada, że do ustawy o rachunkowości będzie wprowadzony nowy wzór sprawozdania finansowego dla określonych organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 239 ze zm.), z wyłączeniem spółek kapitałowych. Przedmiotowa propozycja ma na celu dostosowanie zasad sprawozdawczości finansowej do specyfiki prowadzonej działalności przez te podmioty.
Zmiany w sprawozdaniach finansowych NGO – propozycje z 4 sierpnia 2016 r.
Projekt zmian do ustawy o rachunkowości był konsultowany i w wyniku tego procesu podjęto w Ministerstwie Finansów decyzję o przygotowaniu nowej wersji nowelizacji. W konsekwencji zaproponowano nowy wzór sprawozdania finansowego dla określonych organizacji pozarządowych.
Nowy załącznik do ustawy
Obecnie wykorzystywany załącznik nr 4 (dla jednostek mikro nieprowadzących działalności gospodarczej) nie odzwierciedla efektów działalności statutowej. Nie ma w nim ani kluczowych dla jednostek prowadzących działalność społecznie użyteczną pozycji bilansowych (środki pieniężne, rozliczenia międzyokresowe), ani wyodrębnionych przychodów i kosztów dotyczących specyfiki tej działalności. Odpowiedzią na te braki ma być nowa struktura sprawozdania w nowododanym załączniku do ustawy o rachunkowości.
Sprawozdanie finansowe według nowego załącznika nr 6 będzie obejmowało:
-
bilans,
-
rachunek zysków i strat oraz
-
informację dodatkową.
Projekt z 4 sierpnia 2016 r. ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości i innych ustaw.
Zobacz także:
Tagi: sprawozdanie finansowe
