Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi kulturalne świadczone przez:
Usługi kulturalne: z VAT czy bez
Warunkiem uznania organizacji za podmiot, który korzysta ze zwolnienia od VAT obejmującego świadczenie usług kulturalnych, jest prowadzenie przez nie działalności kulturalnej, tj. polegającej na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
-
podmioty prawa publicznego lub
-
inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub
-
podmioty wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Potwierdził to w wyjaśnieniach dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 listopada 2011 r. (sygn. IPPP2/443-989/11-2/JW).
Odnośnie do drugiej ze wskazanych grup podmiotów świadczących usługi o charakterze kulturalnym należy wskazać, że „odrębnymi przepisami”, na podstawie których uznaje się instytucję za tę o charakterze kulturalnym, są przede wszystkim regulacje ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ale nie tylko one. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w wyroku z 4 marca 2014 r. (sygn. akt I FSK 535/13), odrębnymi przepisami, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, „nie musi być tylko ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zwłaszcza że prawodawca unijny w art. 132 ust. 1 pkt 1 dyrektywy 112 stanowi o innych instytucjach kulturalnych uznanych przez dane państwo członkowskie”. Stanowisko to znalazło potwierdzenie w interpretacji ogólnej ministra finansów z 17 kwietnia 2015 r. (sygn. akt PT1.8101.6.2015.KCO.PT1.130). Czytamy w niej, że „pod pojęciem innych podmiotów uznanych na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT uznaje się również podmioty wymienione w art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzące działalność pożytku publicznego, tj. działalność w sferze zadań publicznych mieszczących się w pojęciu usług kulturalnych, pod warunkiem że podmioty te nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług”.
art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie z vat
