Obowiązek udostępniania informacji publicznej ciąży na władzach publicznych, a także na innych podmiotach wykonujących zadania publiczne. W orzecznictwie podkreśla się, że takiezadania mogą wykonywać różne podmioty niebędące organami władzy i bez konieczności ustawowego ich przekazywania (np. wyrok NSA z 13 grudnia 2013 r., sygn. akt I OSK 1858/13).
Publikacja sprawozdania fundacji nie jest udostępnieniem informacji publicznej
Fundacja jako organizacja pożytku publicznego wykonuje zadania publiczne. Jest zatem podmiotem zobowiązanym w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ma też obowiązek składać sprawozdanie ze swojej działalności. W praktyce może powstać problem, czy publikacja sprawozdania jest równoznaczna z udostępnieniem informacji publicznej.
Fundacje zalicza się do grupy podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, są to organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność pożytku publicznego. Po drugie, mogą finansować swoją działalność z dotacji publicznych, a te ze statusem OPP mają prawo otrzymywać środki z 1% PIT. A zatem wszelkie informacje dotyczące prowadzonej przez fundację działalności statutowej oraz dysponowania przez nią majątkiem publicznym (dotacjami oraz środkami z 1% podatku) to informacje publiczne.
- art. 4, 6, 13 i 15 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2058 ze zm.).
- art. 12 ustawy z6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 40).
Zobacz także:
Tagi: informacja publiczna
