Preproporcja to procent, według którego odliczamy podatek naliczony od zakupów wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT). Trzeba więc ten procent wyliczyć.
Praktyczne problemy związane ze stosowaniem preproporcji
Zaledwie kilka tygodni obowiązywania art. 86 ust. 2a–e ustawy o VAT pokazuje, że czarnowidztwo ekspertów odnośnie do tej regulacji niestety się sprawdza, a zapewnienia, że nowe zasady dotkną nielicznych podatników, można włożyć „między bajki”.
Problem 1. Jak wyliczyć preproporcję?
Przepis wskazuje, że jest to roczny obrót z działalności gospodarczej w rocznym obrocie podatnika z działalności gospodarczej, powiększonym o otrzymane przychody z innej działalności, w tym wartość: dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, otrzymanych na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza. Trzeba zatem wyliczyć procent „oVATowanego” obrotu w obrocie całkowitym. Liczymy procent (c), biorąc pod uwagę kwotę całości obrotów powiększonych o przychody niezwiązane z działalnością oVATowaną (a) i kwotę obrotu oVATowanego (b) następującym równaniem: b x 10/a = c% (b razy 100 podzielić przez a daje procent prewspółczynika).
Problem 2. Czy w mianowniku ujmujemy również przychody operacyjne z tytułu dodatniej rocznej korekty VAT?
Zarówno przychody z rozliczeń międzyokresowych, jak i dodatniej korekty rocznej umieścimy w a, ponieważ jest to całość przychodów. Odnośnie do samego rozumienia metody obrotowej – wymaga dookreślenia, które przychody powinny znaleźć się po stronie obrotu podatnika z działalności gospodarczej, a które w zakresie przychodów z innej działalności.
art. 86 ust. 2a–e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: vat
