Kwalifikowalność VAT w uproszczeniu oznacza brak prawa do odzyskania VAT, np. poprzez odliczenie podatku naliczonego. Podatek objęty jest bowiem dotacją czy innym świadczeniem wynikającymi z programu operacyjnego.
Od stycznia 2016 roku prewspółczynnik utrudni rozliczanie VAT grantobiorcom
Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza od nowego roku przepisy dotyczące ustalania prewspółczynnika. Niestety utrudni to organizacjom pozarządowym jako grantobiorcom rozliczanie tego podatku. Organizacja może nie być w stanie określić na etapie wniosku, czy VAT będzie wydatkiem kwalifikowalnym czy też nie.
Fundacja ABC otrzymuje granty unijne na prowadzenie działalności statutowej. Obecnie jest w stanie rozdzielić zakupy na potrzeby działalności opodatkowanej i dla działalności zwolnionej z VAT – tej ostatniej nie prowadzi. Nie stosuje zatem proporcji, a jedynie odlicza zakupy na potrzeby działalności opodatkowanej. Starając się zatem o grant, fundacja wskazuje VAT jako wydatek kwalifikowalny, niepodlegający dla niej odliczeniu.
Po zmianach fundacja z góry będzie musiała określić prewspółczynnik swojej działalności opodatkowanej i statutowej, jeżeli ma zakupy służące działalności gospodarczej i pozostałej (np. statutowej). Tym samym, określając ten stosunek na np. 30:70, fundacja odliczy tylko 30% dotychczasowego VAT. Nie będzie przy tym w stanie stwierdzić, czy VAT jest kwalifikowalny, czy też nie, ponieważ odliczanie prewspółczynnikiem nie jest tożsame z obecnym stanem prawnym, który nie nakazuje uwzględniać działalności będącej poza VAT.
art. 86 ust. 2a–h ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.
Tagi: odliczenie VAT, korekta VAT
