Projekt nowego rozporządzenia zakłada, że organizacje non profit wymienione w art. 10a ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w związku z możliwością, jaka wynikła z nowelizacji ustawy o rachunkowości, będą mogły zaprzestać prowadzenia ksiąg rachunkowych. Aby jednak była możliwość kontrolowania ich działalności, w szczególności przeznaczania dochodu na cele statutowe i inne upoważniające te organizacje do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego, będą musiały prowadzić tzw. uproszczoną ewidencję.
Minister finansów przygotowuje rozporządzenie o uproszczonej ewidencji dla NGO
Od 1 styczna 2016 r. część NGO będzie mogła zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych. W zamian za to będą prowadziły uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów według przygotowywanego właśnie rozporządzenia.
Zakres ewidencji uproszczonej
Uproszczona ewidencja będzie obejmowała zbiory danych zawierające:
-
zestawienie przychodów i kosztów – będzie ono w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
-
zestawienie przepływów finansowych – będzie ono w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
-
karty przychodów pracowników – prowadzone indywidualnie dla każdego zatrudnionego pracownika, który uzyskuje przychody w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT,
-
wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzoną działalnością.
Etap legislacyjny:
projekt z 28 października 2015 r. rozporządzenia w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Tagi: polityka rachunkowości
