Nota obciążeniowa stwierdzająca obciążenie kontrahenta karą umowną np. za niewywiązanie się z warunków umowy, którą wystawi organizacja, powinna być zaksięgowana następująco:
Jak zaksięgować notę obciążeniową
Organizacja pozarządowa, która otrzyma od swojego kontrahenta notę obciążeniową np. z tytułu kary umownej i uzna tę notę, wówczas musi ująć ją ująć odpowiednio w księgach rachunkowych.
-
Wn konto 21 „Rozrachunki z dostawcami” lub 24 „Pozostałe rozrachunki”,
-
Ma konto 76 „Pozostałe przychody operacyjne”.
Jeżeli organizacja prowadzi konto 84 „ Rozliczenia międzyokresowe przychodów”, wówczas do czasu faktycznego otrzymania należnego odszkodowania (kary) ujmuje kwotę zapisem:
-
Wn konto 21 lub 24,
-
Ma konto 84 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.
Zapis ten jest konsekwencją zastosowania zasady ostrożnej wyceny, określonej w art. 7 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zasada ta do pozostałych przychodów operacyjnych nakazuje zaliczać wyłącznie przychody, których zapłata jest niewątpliwa.
Zdarza się, że kontrahent nie uznaje w całości not, lecz tylko w części. Wówczas na kwoty wynikające z tych not organizacja może dokonać odpisu aktualizującego. W tej sytuacji, jeśli kwoty, jakimi organizacja obciążyła kontrahenta, zostałyby zaksięgowane na dobro pozostałych przychodów operacyjnych (konto 76-0), to odpis aktualizujący należność, wynikającą z nieuznanych przez kontrahenta not, powinien zostać zaliczony do pozostałych kosztów operacyjnych następującym zapisem:
-
Wn konto 76-1 „Pozostałe koszty operacyjne”,
-
Ma konto 28 „Odpisy aktualizujące wartość należności”.
- art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g, art. 21. art. 35b ust. 1 pkt 1–5, art. 35b ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: kara umowna
