Niektóre jednostki konto ujmowania wpływów z 1% PIT traktują jako jedno z głównych kont przychodów, np. 720. Zdarza się również, że wskazują je jako konto analityczne w ramach konta „Przychody z działalności statutowej”. Z kolei inne traktują je jako konto z grupy „Pozostałych przychodów operacyjnych”. Sposób ujęcia zależy przede wszystkim od tego, czy organizacja spodziewa się, że wpływy z 1% PIT będą znaczącymi kwotami z punktu widzenia jednostki.
Aby poprawnie zaksięgować wpływy z 1% PIT, trzeba poczekać na informacje z urzędu skarbowego
Organizacje pożytku publicznego muszą posiadać informacje o kwocie przychodów z 1% PIT. Powinny w swoim zakładowym planie kont stworzyć odrębne konto, na którym będą ujmowane wpływy z tego tytułu. W tym zakresie jednostki będą kierowały się zasadą kasową – jako przychody zarejestrują jedynie te kwoty, które wpłynęły na rachunek bankowy z urzędu skarbowego.
Ujęcie w planie kont musi zapewnić przejrzystość informacji, które zostaną zaprezentowane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego oraz w sprawozdaniu merytorycznym.
Informacje z urzędów skarbowych
W okresie od maja do lipca urzędy skarbowe zwykle informują OPP o kwocie środków z 1% podatku. Zdarza się jednak, że pieniądze te są otrzymywane w późniejszym terminie albo występują rozbieżności. Dlatego też nie należy ujmować w ewidencji bilansowej należności na podstawie informacji uzyskanej z organu. Można ewentualnie ująć ją w ewidencji pozabilansowej. Księgowania dokonuje się dopiero na podstawie wyciągu bankowego:
-
Wn „Rachunek bankowy” (ogólny lub przeznaczony dla 1%),
-
Ma „Przychody z wpływów z 1%”.
- art. 27 ust. 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 239),
- art. 20 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: przekazanie 1% podatku
