Zleceniobiorca, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od minimalnego wynagrodzenia i spełnia warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub z innych tytułów osiąga kwotę minimalnej płacy.
Zmienią się zasady oskładkowania umów zleceń
Organizacje pozarządowe często zatrudniają wykonawców różnego rodzaju zleceń na podstawie umów cywilnoprawnych. Warto więc przyjrzeć się zmianom dotyczącym oskładkowania umów zleceń, które wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r.
Oznacza to, że umowa zlecenia o wartości 1.600 zł miesięcznie podlegać będzie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Jeżeli w danym miesiącu, oprócz wynagrodzenia z tej stałej umowy, zleceniobiorca uzyska jeszcze przychód z dodatkowych umów, to każda z nich również będzie podlegała obowiązkowo oskładkowaniu, aż łącznie wyniosą co najmniej tyle, ile wynagrodzenie minimalne lub więcej.
- art. 6 ust. 1, ust. 4, art. 9 ust. 1, ust. 1a, ust. 2, ust. 2a, ust. 2c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.),
- art. 1, art. 6ustawy z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1831 ze zm.).
Tagi: umowa zlecenie
