Jedną z czynności skutkujących rozwiązaniem stosunku pracy jest złożenie oświadczenia przez jedną ze stron o wypowiedzeniu (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). Oświadczenie składa się z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Podczas okresu wypowiedzenia obie strony nadal muszą wywiązywać się swoich praw i obowiązków. Istota stosunku pracy koncentruje się na tym, że pracownik jest zobowiązany do wykonywania pracy określonej w umowie o pracę, a pracodawca – do wypłaty wynagrodzenia.
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy w okresie wypowiedzenia
Od 22 lutego 2016 r. w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Jednak często z pobudek społeczno-ekonomicznych pracodawca decyduje się na odsunięcie pracownika od pracy w okresie wypowiedzenia (brak zaufania do pracownika, konflikt z załogą itp.). Dotychczas jedynie na podstawie orzecznictwa sądowego można było zwolnić pracownika ze świadczenia pracy w tym czasie, ale za porozumieniem stron i za wynagrodzeniem. Dotychczasowa praktyka została wreszcie usankcjonowana w prawie pracy.
Wynagrodzenie za czas zwolnienia
Okres zwolnienia jest również płatny. Nowelizacja rozporządzenia urlopowego określa, w jaki sposób je liczyć. Zostały tu zaadoptowane zasady, jakie obowiązują przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop.
- rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 2000),
- § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 ze zm.),
- art. 1 pkt 8 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1220).
Zobacz także:
Tagi: okres wypowiedzenia
