Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, chyba że upłynął okres zakazujący do rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Okres korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Świadczenie rehabilitacyjne nie uchroni przed zwolnieniem z pracy
Po upływie trzeciego miesiąca pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca może rozwiązać umowę z osobą zatrudnioną.
Pracodawca nie może więc wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi nieobecnemu w pracy z powodu choroby, gdy pobiera on świadczenie rehabilitacyjne i nie upłynął jeszcze okres uprawniający go do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Długość tego okresu określa art. 53 § 1 kodeksy pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwała:
-
dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy mniej niż 6 miesięcy, lub
-
dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Jeżeli więc okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy przekroczył 6 miesięcy lub gdy niezdolność do pracy wynikała z choroby zawodowej lub wypadku przy pracy, to pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę wówczas, gdy okres niezdolności przekroczy łączny okres pobierania z tego powodu wynagrodzenia i zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Tego okresu ochronnego pracodawca nie może skrócić. Natomiast nie wlicza się dalszego okresu korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego, który może trwać do 12 miesięcy.
Pracownik fundacji z powodu urazu kręgosłupa był niezdolny do pracy przez okres pół roku. ZUS przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne, gdy skończył się okres zasiłku chorobowego. Pracodawca może w takim przypadku złożyć na piśmie pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, gdyż pobierał on świadczenie rehabilitacyjne przez okres 6 miesięcy, podając jako przyczynę długotrwałą nieobecność w pracy wynikającą z choroby.
Oznacza to, że po upływie 3 miesiąca pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracownik nie korzysta już z ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę i możliwe jest rozwiązanie umowy w trybie art. 53 § 1 pkt 1 kodeksy pracy z powodu długotrwałej choroby.
- art. 41, art. 411 § 1, art. 53ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
- art. 18-22 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Zobacz także:
