Świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu z korzystającym. Do porozumień zawieranych między korzystającym a wolontariuszem stosuje się przepisy ustawy Prawo o działalności pożytku publicznego, natomiast w zakresie nieuregulowanym przepisami tej ustawy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Zatrudnienie wolontariuszy ma więc charakter cywilnoprawny i nie można stosować do tego rodzaju stosunków prawnych przepisów Kodeksu pracy, poza wyjątkowymi przypadkami wskazanymi ustawą np. w zakresie BHP.
Możliwy zakaz konkurencji w porozumieniu z wolontariuszem
Wolontariusz nie jest pracownikiem organizacji pozarządowej, a co za tym idzie, nie obejmuje go zakaz konkurencji na podstawie przepisów Kodeksu pracy. W porozumieniu z wolontariuszem można jednak zawrzeć pewne klauzule antykonkurencyjne, pod warunkiem że dotyczą okresu trwania porozumienia.
Klauzule antykonkurencyjne
Nie oznacza to jednak, że w porozumieniu z wolontariuszem zakazane jest wprowadzanie klauzul antykonkurencyjnych. Jak wynika z zasady swobody umów, określonej m.in. w art. 353[1] Kodeksu cywilnego, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, pod warunkiem że jego treść lub cel nie sprzeciwiają się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Z naturą stosunku prawnego wolontariatu nie będzie więc sprzeczne wprowadzenie ograniczeń dotyczących wykonywania prac wolontariusza na rzecz innych podmiotów, jeśli oczywiście taka klauzula zostałaby wprowadzona zgodną wolą stron.
- art. 44 ust. 1 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.),
- art. 353[1] Kodeksu cywilnego.
Tagi: wolontariusz, zakaz konkurencji
