Nie ma żadnego leku farmakologicznego na wyleczenie ludzi dotkniętych brakiem kończyny lub jej części. Najczęstszym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny albo zastosowanie zaopatrzenia ortopedycznego. Celem operacji jest poprawienie funkcji kończyny, jej wyglądu oraz w niektórych przypadkach zapewnienie możliwości założenia ortezy.
Na czym polega leczenie amelii i focomelii
Wrodzone ubytki kończyn jakimi są amelia i focomelia to wady występujące w Polsce dwa czy trzy razy na tysiąc urodzeń. Zastosowanie właściwego leczenie powinno być dobrane indywidualne do każdego pacjenta. Możliwości wrodzonych ubytków może być bardzo dużo. Jak zatem wygląda leczenie?
Najczęściej stosowanym leczeniem zachowawczym jest założenie protezy. Zaopatrzenie takie jest pomocne, a w niektórych przypadkach niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. W początkowym okresie są to protezy jedynie kosmetyczne. Do takiego zaopatrzenia kwalifikują się dzieci już 5-miesięczne. W późniejszym okresie rozwoju wykorzystuje się najpierw protezy bierne, a z czasem czynne - inaczej zwane protezami kinetycznymi. W przypadku protez kinetycznych dziecko musi być już nieco większe ze względu na odpowiednie usprawnianie, w którym wykorzystuje się pozostałą część kończyny.
