Nie wiadomo dokładnie, jakie czynniki wpływają na rozwój choroby Perthesa. Uczeni sądzą, że jest ona następstwem anomalii naczyń krwionośnych, znajdujących się w tym obszarze ciała. Inna hipoteza zakłada, że to skutek zaburzeń hormonalnych.
Choroba Perthesa - przyczyny choroby, objawy, diagnoza, leczenie
Choroba Perthesa 4 razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Rozwija się 2–4 lata, a szczyt zachorowań przypada między 5–6 rokiem życia. Ze statystyk medycznych wynika, że na chorobę Perthesa zazwyczaj chorują chłopcy między 3. a 14. rokiem życia, ale martwica może wystąpić także u osób dorosłych.
Choroba Perthesa - przyczyny choroby
Choroba trwa zazwyczaj 2–3 lata i dzieli się na cztery okresy:
- Pierwszy – obejmuje 2–3 miesiące i objawia się zmianami zapalnymi w stawie biodrowym, widocznymi na zdjęciu RTG.
- Drugi – ciągnie się od 4 do 12 miesięcy i charakteryzuje go martwica kości.
- Trzeci – trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Cechuje go odbudowa tkanki kostnej i wrastanie nowych naczyń.
- Czwarty – kończy się pełną odbudową tkanki kostnej. Kość odzyskuje prawidłowy kształt lub jest w różnym stopniu zniekształcona.
Choroba Perthesa - pierwsze objawy
Ta choroba nie ma spektakularnych objawów. Początkowo dziecko lekko utyka i skarży się na ból w okolicy biodra, pachwiny lub kolana. Rodzice często składają występowanie tych objawów na karb zbytniej ruchliwości dziecka i drobnych urazów.
Utykanie nasila się w ciągu dnia, podczas chodzenia, ale ustępuje po nawet krótkim odpoczynku. Z czasem dochodzi do upośledzenia chodzenia i ograniczenia ruchomości stawu biodrowego. Dziecko nie może całkowicie wyprostować nogi ani odchylić jej w bok.
Choroba Perthesa - diagnoza
Rozpoznanie stawia się po wykonaniu prześwietlenia (RTG) oraz badania ultrasonograficznego (USG) stawów biodrowych. Badania krwi i moczu wykonuje się, aby wykluczyć infekcyjną lub autoimmunologiczną przyczynę dolegliwości. Lekarz przeprowadza również badanie fizykalne, w czasie którego sprawdza zakres ruchomości stawu, możliwość odwodzenia nogi w bok oraz prostowanie kończyny.
Wyniki badań laboratoryjnych nie odbiegają zazwyczaj od normy ani na początku, ani w dalszych etapach choroby. Natomiast prześwietlenie pozwala określić rozległość martwicy w głowie kości udowej. USG oraz scyntygrafia kości dają możliwość wykrycia obszaru niedokrwienia w obrębie stawu biodrowego.
Choroba Perthesa - leczenie
Terapia zależy od stopnia zaawansowania choroby i wieku dziecka. Celem leczenia jest uzyskanie najbardziej zbliżonej do prawidłowej budowy głowy kości udowej. Powinna ona być całkowicie pokryta panewką stawu, aby uniknąć deformacji o charakterze przerostowym.
Noga w trakcie leczenia musi być unieruchomiona i odciążona, co osiąga się, w zależności od domowej sytuacji dziecka, przez założenie gipsu lub szyny stabilizującej. W bardziej zaawansowanej chorobie konieczne staje się leczenie operacyjne. Sprawność kończyny poprawia fizykoterapia.
Zobacz także:
Tagi: choroby stawów
