Różnice między biegiem w terenie a bieganiem na bieżni
Bieżnia pozornie ułatwia ćwiczenie ponieważ to nie Ty musisz narzucać sobie tempa wykonywanych ruchów. To urządzenie decyduje o tym, jak szybko biegniesz i w jaki sposób twoje stopy odbijają się i opadają. Jednocześnie przyrząd wymaga zmiany techniki biegu, a co za tym idzie angażuje inne mięśnie. Stąd, jeśli jesteś zaawansowanym biegaczem terenowym, nie zdziw się, gdy na początku zajęć będziesz gubił kroki.
Ponadto trening w zamkniętym pomieszczeniu mniej Cię hartuje, a także, ze względu na specyficzne warunki, które opóźniają potrzebę uzupełnienia płynów, może powodować nudności, bóle głowy, a nawet odwodnienie. Nie licz również na spalanie większej ilości kalorii, bo w czasie treningu na bieżni tracisz ich o około 200-300 mniej niż podczas zajęć na świeżym powietrzu.
Jak poprawnie biegać na bieżni?
Trening na bieżni rządzi się swoimi prawami. Zanim wejdziesz na przyrząd, ustaw parametry typu prędkość, czas i dystans do przebycia, odpowiednie do sowich możliwości, a także nachylenie przyrządu na poziom 1-2 proc. Jeśli nie wiesz, jaki program treningowy wybrać, poproś o pomoc instruktora, który po krótkim wywiadzie, dobierze odpowiednią dla Ciebie wersję.
W czasie biegu na taśmie treningowej zwróć uwagę na to, aby Twój krok był krótszy niż przy joggingu w terenie. W ten sposób nie będziesz zbytnio obciążał mięśni i zmniejszysz ryzyko odniesienia kontuzji. Staraj się nie patrzeć pod nogi, bo może wywołać to u Ciebie zawroty głowy, a nawet nudności.