Do podstawowych obowiązków straży miejskiej należy sprawdzanie, czy kierowcy w danym miejscu właściwie parkują swoje auta. Jeżeli parkowanie odbywa się w sposób niewłaściwy, strażnicy mogą wystawić kierowcy źle zaparkowanego auta mandat. Mogą także założyć blokadę na koło lub zlecić pomocy drogowej odholowanie niewłaściwie zaparkowanego auta.
Inne uprawnienia strażników miejskich to także przywrócone im prawo do używania foto radarów. Miejsce kontroli prędkości przez strażników musi być jednak uzgodnione z policją oraz oznakowane znakiem: „Kontrola prędkości. Fotoradar” oraz tabliczką „na odcinku…” np. 200 metrów. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli tych oznakowań brakuje, możemy odmówić przyjęcia mandatu od strażników, gdyż jest on wtedy nieważny.
Straż miejska może zatrzymywać w ruchu w niektórych sytuacjach
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, jaka odbyła się w 2012 roku, pozwala strażnikom miejskim poruszającym się pieszo lub oznakowanymi pojazdami służbowymi, do zatrzymywania kierowców samochodów do kontroli. Dotychczas mogli zatrzymywać wyłącznie piesze patrole straży miejskiej.
Strażnicy miejscy mogą także zatrzymywać pojazdy, jeżeli pojawią się one na drodze na której obowiązuje zakaz ruchu. W uzasadnionych przypadkach strażnik może także zatrzymać kierowcę co do którego zachodzi podejrzenie kierowania pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji konieczne jest jednak wezwanie policji, która zadecyduje co dalej. Do niedawna zatrzymywać kierowców mogli jedynie strażnicy miejscy poruszający się pieszo.
W maju 2012 roku w związku z nowelizacją rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, straż miejska otrzymała uprawnienia do zatrzymywania pojazdów w ruchu. Mogą jednak zatrzymać kierowcę lizakiem tylko, jeśli ten wjedzie na odcinek drogi objęty zakazem ruchu w obu kierunkach. Jeśli zaś kierowca jedzie bez pasów, bez świateł lub przekroczy prędkość, strażnicy nie mogą zatrzymywać podczas jazdy.
