Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną zmierzającą do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Złożenie takiego oświadczenia przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy (pracodawcę lub pracownika) nie wymaga do swojej skuteczności zgody drugiej strony. Inaczej jest już jednak z wycofaniem się z tego oświadczenia. Po złożeniu wypowiedzenia niejako przestaje ono być już „we władaniu” strony składającej je. Cofnięcie oświadczenia woli możliwe jest wówczas, gdy:
Wypowiedzenie można cofnąć za zgodą drugiej strony
W kwestiach tak ważnych jak rozwiązanie stosunku pracy warto dokładnie przemyśleć każdy krok. Przepisy dają możliwość zmiany podjętej decyzji, jednak wypowiedzenie umowy o pracę można cofnąć tylko za zgodą drugiej strony.
-
adresat wyrazi na to zgodę – wypowiedzenie zostało dokonane (dotarło do pracownika w taki sposób, że mógł się z nim zapoznać), a następnie pracodawca wystąpił z prośbą o zgodę na wycofanie oświadczenia woli i pracownik na to przystaje, wówczas wypowiedzenie uznaje się za niebyłe,
-
jeżeli dotarło do pracownika wcześniej lub wraz z odwoływanym oświadczeniem woli.
Odwołanie oświadczenia woli jest tutaj możliwe bez zgody drugiej strony pomimo tego że – z formalnego punktu widzenia – zostało jej złożone. Przepisy dają jednak możliwość zmiany podjętej, a jeszcze niezakomunikowanej drugiej stronie decyzji. Można powiedzieć, że osoba, do której kierowane jest oświadczenie woli, nie miała jeszcze bowiem możliwości jakiejkolwiek reakcji związanej z uzyskaniem wiedzy o krokach drugiej strony stosunku prawnego.
Zdaniem Sądu Najwyższego: Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, pomimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu
(uchwała Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/1/156).
- art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- art. 60, art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).
Zobacz także:
