Prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, przysługuje pracownikowi pełniącemu funkcję związkową, jeśli jest to czynność doraźna, która wynika z jego funkcji związkowej i nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.
Zwolnienie od pracy zawodowej dla członka związku zawodowego
O zwolnienie od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej może wystąpić również sam pracownik, który zamierza skorzystać ze zwolnienia.
Udzielenie zwolnienia od pracy na dokonanie doraźnych czynności przez pracownika wykonującego funkcję związkową jest zawsze uzależnione od wyrażenia zgody przez pracodawcę. Forma zawiadomienia pracodawcy o konieczności udzielenia takiego zwolnienia nie jest określona w przepisach, jednak ze względów praktyczno-dowodowych wskazana jest forma pisemna.
Odmiennie niż w przypadku wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji związkowej wniosek o zwolnienie od pracy na czas dokonania doraźnych czynności związkowych może złożyć sam pracownik, który chce ze zwolnienia skorzystać. Zatrudniony związkowiec jest także odpowiedzialny za wykonanie obowiązku usprawiedliwienia nieobecności w pracy. Oznacza to, że jeśli pracownik nie przedstawi pracodawcy uzasadnionego wniosku o udzielenie zwolnienia, lecz samowolnie oddali się z miejsca pracy, pracodawca ma prawo potraktować takie zachowanie jako nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy.
W przypadku wniosku złożonego przez pracownika pracodawca może zwrócić się do organizacji związkowej m.in. o potwierdzenie przyczyny konieczności udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy, jak również czasu, na jaki zwolnienie ma być udzielone.
art. 25 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 167).
Zobacz także:
Tagi: związki zawodowe
