Zasadą jest, że termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien być uzgodniony między pracodawcą a pracownikiem. Przepisy przewidują jednak kilka wyjątków od tej zasady. Jednym z nich jest możliwość żądania przez pracownicę udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Pracownica może w tym przypadku domagać się udzielenia całego przysługującego jej urlopu, czyli:
Zdrowy może żądać urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim
Pracodawca nie musi udzielać urlopu wypoczynkowego pracownicy na okres przypadający po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (lub rodzicielskiego) i następującego po nim zwolnienia lekarskiego, jeżeli jest ona nadal niezdolna do pracy z powodu choroby. Tak wynika z niedawnego wyroku SN.
– pełnego (niezmniejszonego proporcjonalnie) wymiaru urlopu za bieżący rok i
– całego urlopu zaległego.
Może też jednak ograniczyć się do żądania tylko części z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego. Wówczas pozostała część będzie jej udzielona w późniejszym terminie – już uzgodnionym z pracodawcą.
Możliwość żądania urlopu wypoczynkowego dotyczy tylko przypadku, gdy pracownica chce z niego korzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Pojawił się jednak dylemat, co zrobić w sytuacji, gdy np. po urlopie rodzicielskim pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim, a dopiero potem ma rozpocząć urlop wypoczynkowy. Nowy wyrok SN może sugerować, że w takim przypadku pracodawca nie musi udzielać urlopu – czyli że termin jego wykorzystania pracownica powinna z nim uzgodnić. Jednak na wszelki wypadek – w miarę możliwości – lepiej spełnić prośbę pracownicy o urlop wypoczynkowy po rodzicielskim, nawet jeśli w międzyczasie było wypisane zwolnienie chorobowe.
Natomiast wspomniany wyrok SN wyraźnie podkreślił inną zasadę: że niezdolność do pracy z powodu choroby wyklucza możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Nawet w przypadku gdy miał on przypadać po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim.
O nowym wyroku w sprawie urlopu wypoczynkowego po urlopach macierzyńskich i rodzicielskim można przeczytać w kwietniowym numerze „Aktualności kadrowych”.
art. 163 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~kadry
data: 2017-05-22 07:50:49Bardzo dobry matreiał!