Pracownikowi, który nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent pieniężny za ten urlop.
Urlopu wypoczynkowego nie można przenieść do nowego pracodawcy
Jeśli pracownik nie wykorzysta przysługującej mu części urlopu wypoczynkowego, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent. Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na następną umowę jest możliwe tylko w razie zatrudnienia na kolejną umowę u tego samego pracodawcy.
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 29 marca 2001 r. (I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14) z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W tym też dniu rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe.
Można przenieść urlop na kolejną umowę…
Niewypłacenie pracownikowi ekwiwalentu w razie ustania zatrudnienia jest możliwe tylko w jednym przypadku – gdy strony bezpośrednio po tym zawierają kolejną umowę o pracę i postanowią, że urlop przysługujący z poprzedniej umowy (w całości lub części) zostanie wykorzystany w naturze w trakcie trwania kolejnego zatrudnienia. Takie przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę jest więc możliwe tylko w przypadku zawarcie kolejnej umowy z tym samym pracodawcą.
…ale tylko u tego samego pracodawcy
Przepisy nie przewidują możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo u jednego pracodawcy, w trakcie zatrudnienia w innym zakładzie – nawet, jeśli między jednym a drugim stosunkiem pracy nie ma przerwy.
Jeśli więc pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego (naliczonego proporcjonalnie za okres zatrudnienia w tym roku oraz, ewentualnie, urlopu zaległego za poprzedni rok lub poprzednie lata), pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502, ze zm.).
Zobacz także:
