Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w razie:
Urlop okolicznościowy – tuż przed lub po ślubie lub pogrzebie
Tak zwanego urlopu okolicznościowego należy udzielić w bliskim odstępie czasowym od zdarzenia, które go uzasadnia, czyli od ślubu lub zgonu albo pogrzebu osoby bliskiej pracownikowi. Są jednak przypadki, kiedy udzielenie ich po dłuższym czasie będzie uzasadnione.
- ślubu pracownika, urodzenia się jego dziecka, śmierci i pogrzebu jego małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma, macochy – w tych przypadkach przysługują 2 dni wolne,
- ślubu dziecka pracownika, śmierci i pogrzebu jego brata lub siostry, teściów, dziadków oraz osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika bądź pod jego bezpośrednią opieką – w tych przypadkach przysługuje 1 dzień wolny.
Są to tzw. urlopy okolicznościowe. Udziela się ich na wniosek pracownika.
Ponieważ urlop okolicznościowy jest związany z określonym zdarzeniem, powinien być rozsądny związek czasowy miedzy tym zdarzeniem a terminem odbioru dnia wolnego. Na przykład pracownik może wziąć urlop okolicznościowy kilka dni po urodzeniu dziecka na zarejestrowanie go w urzędzie, ale raczej już nie kilka tygodni po porodzie, np. po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. Są jednak przypadki, gdy takie oddalenie w czasie będzie uzasadnione.
Urlop okolicznościowy po wielu tygodniach od porodu
Ze względu na stan zdrowia dziecko pracownika przebywało w szpitalu przez trzy tygodnie po urodzeniu. Pracownik może wykorzystać urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się jego dziecka na osobiste odebranie go ze szpitala, mimo że od jego urodzenia minęło wiele dni.
§ 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.).
Zobacz także:
