Przepisy dotyczące radców prawnych ustanawiają kilka odrębnych zasad dotyczących ich czasu pracy. Zasady te dotyczą radców, którzy są zatrudnieni na podstawie stosunku pracy. Ustawa o radcach prawnych stanowi, że do czasu pracy radcy prawnego wlicza się:
Radca prawny częściowo pracuje poza zakładem
Co najmniej 3/5 wymiaru czasu pracy radca prawny może przepracować poza zakładem. Ma to wiele konsekwencji w praktyce, np. w zakresie ewidencjonowania czasu pracy lub urlopu wypoczynkowego. Pracodawca może wprowadzić w ewidencji czasu pracy osobne oznaczenia dla czasu pracy radcy prawnego w siedzibie pracodawcy i czasu poświęconego na załatwianie spraw poza nią.
- czas wykonywania przez niego pracy na terenie jednostki organizacyjnej pracodawcy,
- czas niezbędny do załatwiania spraw poza lokalem jednostki organizacyjnej pracodawcy, szczególnie w sądach i w innych organach,
- czas na przygotowanie się do tych czynności.
Przy czym, przepisy ustawy o radcach prawnych określają minimalny wymiar czasu pracy radcy prawnego, jaki musi on przepracować w siedzibie jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony. Mianowicie, wykonywanie obowiązków w siedzibie tej jednostki musi zajmować radcy co najmniej 2/5 jego wymiaru czasu pracy wynikającego z umowy o pracę.
Przepisy określają jedynie minimalny wymiar czasu pracy, jaki radca prawny winien świadczyć w lokalu jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony, co oznacza, że radca może spędzać więcej (ale nie mniej) czas w tym lokalu. Pracodawca może więc w zawartej z radcą prawnym umowie ustalić, że wykonuje on pracę w siedzibie firmy w wymiarze 2/5 obowiązującego go wymiaru czasu pracy, a poza lokalem przez 3/5 obowiązującego go wymiaru czasu pracy.
Radca prawny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy musi zatem wykonywać pracę w lokalu jednostki organizacyjnej przez co najmniej 16 godzin tygodniowo (2/5 z pełnego wymiaru czasu pracy, jakim objęty jest pracownik). Wymiar godzinowy minimalnej pracy w zakładzie jest zmniejszony odpowiednio do ułamka etatu – jeśli radca jest zatrudniony na niepełny etat. Przykładowo, jeśli pracuje na 1/2 etatu – po 20 godzin tygodniowo, co najmniej 8 z nich musi przepracować w lokalu pracodawcy.
Więcej na ten temat można przeczytać w grudniowym numerze „Doradcy Kadrowego”. Można tam znaleźć m.in. odpowiedzi na pytania:
- Co to znaczy, że w trakcie pracy poza siedzibą pracodawcy radca nadal znajduje się w dyspozycji pracodawcy
- Jak ewidencjonuje się czas pracy radcy
- W jaki sposób udziela się radcy urlopu
- Czy radca może korzystać z urlopu tylko w dni pracy w siedzibie pracodawcy
- Dlaczego warto ustalić liczbę godzin pracy w każdym dniu, także poza zakładem
- art. 9, art. 18 ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 10, poz. 65, ze zm.),
- art. 154, art. 154[2], art. 162 zd. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
