Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi m.in. w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, w przypadku:
Pracownik nie przychodzi do pracy, gdy zachoruje niania jego dziecka
Jeśli niania opiekująca się dzieckiem pracownika zachoruje, może on nie przyjść do pracy i otrzyma z tego tytułu zasiłek opiekuńczy. Warunek – pracownik musi zatrudniać nianię legalnie, czyli mieć z nią zawartą umowę uaktywniającą.
-
nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1457), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
-
porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
-
pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Jeśli zatem pracownikowi zachoruje niania, która na co dzień opiekuje się jego dzieckiem, może on nie przyjść z tego powodu do pracy. Pracodawca musi usprawiedliwić taką nieobecność pracownika w pracy. Za dni absencji pracownik nie otrzyma jednak wynagrodzenia, ale zasiłek opiekuńczy.
Po powrocie do pracy pracownik musi złożyć pracodawcy własnoręcznie podpisane oświadczenie o przyczynie swojej nieobecności (oczywiście o swojej nieobecności pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę np. telefonicznie, odpowiednio wcześniej). Do oświadczenia pracownik musi dołączyć kopię zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy niani. Te dwa dokumenty są wystarczające i do usprawiedliwienia nieobecności w pracy, jak i do wypłaty zasiłku opiekuńczego.
- art. 32-34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.),
- § 1-3, § 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281 ze zm.).
Zobacz także:
