Nowe przepisy dotyczące wydawania pracownikowi świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem bądź wygaśnięciem umów terminowych mogą obligować pracodawcę do wydawania pracownikowi świadectwa pracy także w sytuacji, gdy po rozwiązaniu jednej z umów pracownik podpisuje kolejną umowę.
Porozumienie o wykorzystaniu urlopu w kolejnej umowie o pracę
W świadectwie pracy trzeba wskazać wykorzystaną liczbę dni urlopu. Porozumienie przechowuje się w części C akt osobowych. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu wolnego w czasie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej.
W takiej sytuacji pracodawca, wydając świadectwo pracy, powinien wskazać ilość wykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego (liczbę dni i godzin udzielonego w naturze lub za który przysługuje ekwiwalent) w danym roku kalendarzowym, do czasu rozwiązania umowy, nawet jeżeli zawarł z pracownikiem porozumienie o wykorzystaniu urlopu w trakcie kolejnej umowy.
Porozumienie o niewypłaceniu pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego należy umieścić w części C akt osobowych. Jest to bowiem dokument związany z ustaniem zatrudnienia, jako że na jego podstawie pracodawca zwolniony jest z obowiązku wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego przysługującego w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.
-
art. 97 § 12, § 13, art. 171 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502),
-
§ 6 ust. 2 pkt 3 pkt arozporządzenia ministerstwa pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 ze zm.),
-
§ 1 ust. 1 pkt 2, § 2 oraz załącznik do rozporządzenia ministerstwa pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.).
Zobacz także:
