W opisanym na wstępie przypadku w informacji o warunkach zatrudnienia dla pracownika zastępcy należy wskazać, że przysługuje mu 11/12 z 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego (zakładając, że jest on zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy).
Informacja o wymiarze urlopu dla pracownika zatrudnionego na zastępstwo, gdy nie wiadomo, kiedy pracownik zastępowany wróci do pracy
Pracodawca zatrudnił osobę na zastępstwo nieobecnego pracownika 6 lutego 2015 roku. Praca na zastępstwo nie jest pierwszą umową o pracę w karierze zawodowej tej osoby. W zawartej umowie nie ma konkretnej daty powrotu zastępowanego pracownika do pracy (umowa ma się rozwiązać z dniem jego powrotu do firmy). Jak w takim przypadku powinien brzmieć zapis dotyczący wymiaru urlopu wypoczynkowego dla zastępcy, który trzeba podać w informacji o warunkach zatrudnienia sporządzanej zgodnie z art. 29 § 3 Kodeksu pracy?
Proporcjonalnie do daty nawiązania umowy…
Ponieważ pracownik został zatrudniony na zastępstwo od lutego 2015 r. i nie wiemy, czy w tym roku i ewentualnie kiedy pracownik zastępowany wraca do pracy, przysługujący zastępcy wymiar urlopu wypoczynkowego, jaki powinien być wskazany w informacji o warunkach zatrudnienia, to 11/12 z 20 lub 26 dni (przy założeniu, że pracownik został zatrudniony na cały etat).
…oraz jej rozwiązania
W dacie, w której sporządzana jest informacja, nie ma podstawy prawnej do bardziej proporcjonalnego ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika zastępującego. Natomiast gdyby pracownik zastępowany wrócił w tym roku do pracy, to urlop wypoczynkowy pracownika zastępującego uległby proporcjonalnemu obniżeniu niezależnie od informacji sporządzonej zgodnie z art. 29 § 3 kp. W roku, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze. Przykładowo, gdyby pracownik zastępowany wrócił do pracy w czerwcu 2015 r., wymiar urlopu wypoczynkowego zastępcy wyniósłby 5/12 z przysługującego mu wymiaru (przy założeniu, że pracownik zastępujący nie wykorzystałby wcześniej całego lub większości swojego urlopu wypoczynkowego).
art. 29 § 3, art. 1551 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
