Nowelizacja Kodeksu pracy wchodząca w życie 22 lutego 2016 r. stanowi, że „w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.”
Ciężarna, karmiąca i nadgodziny – wynagrodzenie urlopowe
Wynagrodzenie za okres zwolnienia ze świadczenia pracy ma być obliczane jak wynagrodzenie urlopowe. Podobnie jak pensja wypłacana pracownicy karmiącej lub zwolnionej z obowiązku pracy w związku z ciążą. Na zbliżonych zasadach będzie również wypłacane wynagrodzenie za niedopracowane godziny w związku z oddaniem czasu wolnego za nadgodziny. Wszystko to wynika ze znowelizowanego rozporządzenia.
Pracodawca będzie więc mógł jednostronną decyzją zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy (przez cały okres wypowiedzenia lub jego część – w zależności od potrzeb). W zamian musi jednak pracownikowi zapłacić za okres zwolnienia z obowiązku pracy.
Nowe rozporządzenie stanowi, że pracownikowi należy się w takim wypadku wynagrodzenie urlopowe.
Zatem składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi w stałej stawce miesięcznej (np. płaca zasadnicza) będą przyjmowane w wysokości należnej w miesiącu zwolnienia z wykonywania pracy, a składniki zmienne wypłacane za okresy nie dłuższe niż miesiąc – w średniej wysokości z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. W taki sposób liczy się bowiem wynagrodzenie urlopowe.
Więcej na ten temat można przeczytać w styczniowym numerze „Aktualności kadrowych”.
- art. 101[2], 151[2] § 2, art. 179 § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- art. 1 pkt 8 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220),
- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 2000).
Zobacz także:
