Jeżeli student przebywa w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w związku z nauką (studiami), ma prawo pracować bez konieczności uzyskiwania zezwolenia, na zasadach takich jak obywatele Polski. W przypadku obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski przed wybuchem wojny z Rosją tj. przed 24 lutego br. nie mają zastosowania przepisy specustawy o pomocy. Stosuje się zatem zasady ogólne.
Student z Ukrainy (nie uchodźca) – zasady zatrudnienia
Na jakich zasadach zatrudnić studenta z Ukrainy? Czy można go zatrudnić na umowę zlecenia? Jakie dokumenty musi posiadać student z Ukrainy, aby można go było zatrudnić? Czy umowa musi być w języku ukraińskim?
Zobacz także:
O ile zatem obywatel Ukrainy jest studentem studiów stacjonarnych na polskiej uczelni i w związku ze studiami przebywa w Polsce i dysponuje zezwoleniem na pobyt czasowy w związku ze studiami, wydanym na podstawie art. 144 ustawy o cudzoziemcach, wówczas może być swobodnie zatrudniony, gdyż nie ma on obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Może on wówczas być zatrudniony na takich samych zasadach co obywatele Polski.
Ustawa o języku polskim przewiduje obowiązek stosowania języka polskiego w umowach z zakresu prawa pracy oraz zawieranych z konsumentami. W przypadku, gdy zdecydujemy się na zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, w tym zakresie ustawa o języku polskim nie ma zastosowania, gdyż mamy do czynienia ze stosunkiem cywilnoprawnych.
Potrzebne wzory do pobrania:
- Umowa o pracę z cudzoziemcem (jęz. ukr. / Українська версія)
- Informacja o warunkach zatrudnienia (jęz. ukr. / Українська версія)
- Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią regulaminu pracy (jęz. ukr. / Українська версія)
- Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę (jęz. ukr. / Українська версія)
- Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 kp) (jęz. ukr. / Українська версія)
- Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 53 kp) (jęz. ukr. / Українська версія)
- Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem (jęz. ukr. / Українська версія)
W tym wypadku umowa może być sporządzona w dowolnym języku, byleby była zrozumiała przez obie strony umowy – w przeciwnym wypadku w razie problemów związanych z barierą językową, postanowienia umowy mogą być uznane za nieważne z uwagi na błąd przy jej zawieraniu.
Każdy nawet pozornie nierozwiązywalny problem z zakresu prawa oświatowego rozwiążą nasi eksperci. Zadaj pytanie>>>
Ważne: Jeżeli umowa będzie sporządzana w dwóch językach, należy wskazać, która z wersji umowy jest autentycznym oświadczeniem woli, a która – tłumaczeniem.
Zobacz także:
Dostępne szkolenia on-line:
Jak prawidłowo zatrudniać cudzoziemców (szkolenie online)
- art. 1-2 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583),
- art. 87 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2021 r. poz. 1100 ze zm.),
- art. 7 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. z 2021 r. poz. 672),
- art. 84 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.).
