Szykują się kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Tym razem dotyczą ono wyczekiwanych przepisów określanych mianem work-life balance. Mają ułatwić łączenie życia osobistego z zawodowym, między innymi poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań dla rodziców. Prześledźmy proponowane w projekcie zmiany.
Sejm przyjmuje nowelizację Kodeksu pracy
Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy został przyjęty przez Sejm. Przewiduje wprowadzenie m.in. urlopu z powodu siły wyższej, nowych rozwiązań dla rodziców oraz dodatkowy urlop opiekuńczy.
Zobacz także:
1) Wydłużenie urlopu rodzicielskiego
Jeśli projektowane zmiany wejdą w życie, to łączny urlop rodzicielski dla obojga rodziców będzie trwał maksymalnie 41 tygodni. Jeśli jednak przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko - urlop będzie mógł trwać do 43 tygodni. Przepisy określają także, że 9 tygodni to czas dla każdego z rodziców, którego nie mogą przenieść na drugiego z nich. Takie rozwiązanie jest uzasadniane chęcią zaangażowania ojców do czynnego udziału w wychowywaniu dziecka.
Zobacz także:
2) Urlop opiekuńczy
Aby móc sprawować opiekę nad członkiem rodziny, w sytuacji gdy wymaga on wsparcia ze względu na stan zdrowia, pracownik będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu opiekuńczego. Maksymalnie wyniesie on do 5 dni w roku kalendarzowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że będzie to urlop bezpłatny.
3) Urlop z powodu siły wyższej
Nowością w przepisach pracy ma być także możliwość zwolnienia z pracy z powodu działania siły wyższej. Jest ona rozumiana dość szeroko, może bowiem dotyczyć spraw rodzinnych, choroby czy wypadku. Zwolnienie z powodu siły wyższej nie pozbawia co prawda pracownika wynagrodzenia, jednak w tym czasie otrzyma je jedynie w wysokości 50%. Będzie można skorzystać z maksymalnie 2 dni w roku kalendarzowym - bądź odpowiednio 16 godzin.
4) Uelastycznione warunki zatrudnienia
Specjalne uprawnienia są przewidziane dla pracowników, którzy są rodzicami i opiekują się dzieckiem do 8 roku życia bądź też członkami rodziny lub innymi osobami zamieszkującymi we wspólnym gospodarstwie domowym, które wymagają wsparcia ze względu na stan zdrowia, czy też zgodnie z brzmieniem przepisów "wymagają wsparcia z poważnych względów medycznych". W takim przypadku pracownik ma prawo korzystać z szerszego stosowania elastycznej organizacji pracy, czyli z pracy zdalnej, elastycznego rozkładu czasu pracy oraz pracy w niepełnym wymiarze.
5) Czas umowy na okres próbny
Proponowana nowelizacja zawiera zmiany dotyczące długości trwania umowy na okres próbny. Jeśli zmiany wejdą w życie, umowa ta będzie mogła trwać:
a) maksymalnie 1 miesiąc, jeżeli umowa o pracę ma być zawarta na czas określony krótszy niż 6 miesięcy
b) maksymalnie 2 miesiące, jeśli umowa o pracę ma być zawarta na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy, jednak nie więcej niż 12 miesięcy.
6) Zmiana rodzaju umowy
Pracownik będzie mógł raz w roku wystąpić do swojego pracodawcy o zmianę formy zatrudnienia. Dotyczy to osób, które swoją pracę wykonywały co najmniej 6 miesięcy. Pracownik będzie mógł wnioskować o zmianę umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony bądź na inną, która gwarantuje mu bezpieczniejsze warunki pracy i jest bardziej przewidywalna. Odmowa pracodawcy będzie wymagała uzasadnienia.
7) Obowiązek informacyjny pracodawcy
Przepisy poszerzają zakres obowiązki pracodawcy dotyczącego informowania pracownika o warunkach zatrudnienia. Po zmianach będzie to obejmowała także dostarczenie informacji na temat długości płatnego urlopu przysługującego pracownikowi oraz informacje o zapewnionych szkoleniach.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl
